Příručka pro Pěstování Konopí od Royal Queen Seeds

Jak začít pěstovat marihuany

Jak Začít S Pěstováním Konopí

Takže vy si chcete doma vypěstovat svůj vlastní výpěstek, ale nevíte, kde začít? Nemějte strach! Náš návod vám dá dostatek informací. Naučte se pěstovat jako profíci!

ZJISTĚTE, KDE NALEZNETE PĚSTITELSKÉ PŘÍRUČKY A DALŠÍ ZDROJE

Pokud se chcete naučit, jak si vypěstovat vlastní konopí, pak by váš první krok měl směřovat k přečtení nějaké příručky. I když v ní možná naleznete technické termíny, kterým nebudete rozumět, alespoň si zjistíte nějaké základní informace o tom, co od pěstování domácího konopí můžete čekat a budete se tak moci lépe připravit.

Stejně jako skoro každý koníček, i pěstování konopí je umění, které chce trénink. Kromě této příručky si můžete přečíst mnoho informací na Royal Queen Seeds blogu, kde naleznete tipy a triky a odpovědi na mnoho otázek spjatých s pěstováním konopí. Můžete se také podívat na následující články a objevit tak další zdroje informací:

• 7 Youtube kanálů, které by měl každý hulič znát
• 10 aplikací, bez kterých se neobejde žádný hulič
• 10 nejlepších knížek o konopí

Pokud se chcete nechat informovat od zkušených pěstitelů, pak navštivte nějaká internetová pěstitelská fóra. Zde si můžete popovídat se zkušenými pěstiteli i s úplnými nováčky a získat tak pomoc či nové informace. Neberte však zdejší informace za bernou minci, jelikož mnoho informací z těchto fór pramení z vlastních zkušeností.

Na konci dne ovšem přenos teorie do praxe vždycky přináší nečekané překážky. Pojďte si tedy přečíst něco o faktorech, které ovlivní vaše pěstování!

VYBERTE SI SPRÁVNÁ KONOPNÁ SEMÍNKA

Je jasné, že konopí neroste jen tak z ničeho a to znamená, že si nejprve budete muset sehnat nějaká semínka. Naštěstí si můžete vybrat kvalitní konopná semínka z našeho katalogu, která jsou testována a mají jedny z nejlepších šancí na vyklíčení na trhu.

A teď se pustíme do té obtížnější části, a to sice do výběru odrůdy. Klíčem je nenechat se zmást množstvím genetik, které jsou na trhu. Abyste se mohli úspěšně probrat nabídkou různých odrůd, tak si nejprve povíme něco o základních rozdílech mezi indikou a sativou.

INDIKA

Indikové rostliny jsou keřovité a mají široké stonky a velké listy. Jejich doba kvetení je relativně krátká a produkují větší a hustší palice. Indiky jsou také odrůdy, které jsou vhodné spíše na noc, jelikož často navozují relaxační a uklidňující účinky.

Další účinky, které můžete od indikových odrůd očekávat:

-"Připoutání" na gauč
-Sedace
-Hulihlad
-Tělesná zhulenost
-Hluboká relaxace

Mezi naše nejznámější indikové odrůdy patří: ICENorthern LightBlue MysticO.G. Kush.

 

  • Indica leaf INDICA / caratteristiche
  • Couch-lock
  • Chilling
  • Appetite
  • Body High
  • Deep relaxation
  • Sleep Aid
  • Pain + Nausea Relief
  • Stress + Anxiety Relief
  • Sativa leaf SATIVA
  • Energy
  • Stimulating
  • Head High
  • Uplifting
  • Creativity
  • Fight Depression

SATIVA

Sativy jsou úplným opakem indiky. Tyto odrůdy vyrostou poměrně vysoko, mají tenčí listy a delší stonky. Na rozdíl od indik mají i delší dobu kvetení. Jejich účinky jsou primárně energetické.

Mezi další účinky spojené se sativami patří:

-Mozková stimulace
-Fyzická energie
-Kreativita
-Euforie

Mezi naše nejznámější sativové odrůdy patří: Power FlowerAmnesia HazeHaze BerryRoyal Moby.

V dnešní době neexistuje mnoho odrůd, které by byli čistými sativami či indikami. Většina odrůd jsou hybridi, tedy kříženci sativy a indiky. Hybridi mohou být indika-dominantní, sativa-dominantní a nebo mohou být vyvážení. Morfologie a účinky hybridů ve velkém závisí na jejich genetice a nebo na enviromentálních faktorech. Při výběru odrůd používejte běžné znaky indik a sativ.

Při výběru odrůd neexistuje žádná "nejlepší" volba. Nováčci si častěji vybírají indiky či indika-dominantní odrůdy, jelikož se snadněji pěstují a mají kratší dobu kvetení.

SAMONAKVÉTACÍ ODRŮDY

Samonakvétací odrůdy mohou vyřešit několik problémů. Tyto odrůdy jsou k dispozici jako indika-dominantní či sativa-dominantní hybridi, ale také obsahují genetiku ze třetího druhu konopí, které je známé jako konopí rumištní. Tyto geny umožňují rostlinám kvést v závislosti na stáří a nikoliv na světelném cyklu, jako je tomu u tradičních světločivných odrůd. Samonakvétací rostliny jsou také menšího vzrůstu a tudíž jsou vhodnější volbou do limitovaného prostoru. Pokud se chcete dozvědět více o pěstování samonakvétacích odrůd, pak se podívejte na náš návod Jak pěstovat samonakvétací konopí. V tomto návodu, který momentálně čtete, se budeme věnovat pěstování tradičních feminizovaných světločivných odrůd.

PĚSTEBNÍ MÉDIUM

Jakmile jste si obstarali semínka, tak si musíte sehnat vhodnou nádobu pro vaši zeminu. Pro začátek jsou ideální 7-11 litrové květináče. Ujistěte se, že vaše zvolené květináče mají vespod díry na odtok vody. Konopí nemá rádo nadbytečnou vlhkost.

Jaký typ půdy byste měli zvolit? V zásadě můžete použít většinu univerzálních zemin, ale levné mixy nejsou optimální pro konopí. Některá půda může obsahovat příliš málo živin a nebo nemusí být moc vzdušná. Dobře provzdušněná půda je důležitá pro správný vývoj kořenů. Pokud máte dobrou zeminu, můžete ji ještě vylepšit přidáním perlitu. Ten pomůže provzdušnit vaši půdu a zlepší tak odtok vody.

V dnešní době můžete nalézt zeminu, která byla namíchána přímo pro pěstování konopí. Tyto mixy obsahují dostatek živin, které zvládnou uživit rostlinu během její vegetativní fáze a vy tedy nebudete muset v prvních týdnech růstu přidávat žádná hnojiva. Většina kvalitních mixů má v sobě již přidaný perlit.

Rozhodně byste neměli používat zeminu, kterou jste vykopali u sebe na zahradě. Nejenže tato půda nebude obsahovat správný poměr živin, ale také bude zamořená brouky, houbami a dalšími nečistotami, které rozhodně nechcete ve své pěstírně.

PĚSTEBNÍ MÉDIUM

OSVĚTLENÍ

Konopí potřebuje ke svému růstu světlo a ještě více světla potřebuje během kvetení. Výběr vašeho osvětlení dělá obrovský rozdíl v tom, jak bude vypadat váš výpěstek.

DRUHY OSVĚTLENÍ

V grow shopech a v online obchodech můžete nalézt mnoho různých druhů osvětlení. Některá jsou vhodná pro vegetativní fázi, jiná pro kvetení a některá jsou ideální pro obojí. Aby to nebylo příliš komplikované, je dobré si zvolit takové osvětlení, které je vhodné pro všechny fáze růstu. V posledních letech se stalo LED osvětlení poměrně dostupnou záležitostí. Toto osvětlení nespotřebovává tolik energie jako jiná osvětlení, například HID světla. Ujistěte se, že jste si koupili osvětlení s "úplným spektrem" a nebo takové, které může přepínat spektrum z vegetativní fáze na kvetení. Pokud potřebujete pouze minimální množství světla pro malé semenáčky či mladé rostliny, můžete použít fluorescentní žárovky.

PŘÍKON

Příkon vašeho osvětlení je důležitým faktorem, který musíte vzít v potaz při výrobě vaší pěstírny. Pro rozumné výnosy kvalitního hulení potřebujete alespoň 400 - 600 W sodíkovou lampu a nebo ekvivalent LED osvětlení. Samozřejmě můžete nalézt i silnější světla s příkonem kolem 1000 - 2000 W a nebo i méně silné osvětlení s příkonem od 150 do 250 W. 400-600 W osvětlení je zlatou střední cestou a můžete očekávat decentní výnosy bez šíleného účtu za elektřinu.

400W sodíková výbojka může vyprodukovat kolem 200 gramů na m², zatímco 600W zvládne až 300g. Samozřejmě se jedná pouze o hrubé odhady a pokud se vám podaří vypěstovat více, pak se považujte za šťastlivce. Experti mohou vypěstovat až 300g/m² z 400W výbojky a až 400g/m² z 600W výbojky v ideálních podmínkách.

Pokud si chcete koupit světlo na pěstování konopí, tak si důkladně přečtěte výrobní specifikace. Vězte, že prodejci levných LED světel mohou o svých výrobcích také lhát. Pokud si nejste jistí, co si pořídit, tak se vždy můžete informovat na specializovaných fórech.

SVĚTELNÝ CYKLUS

Pokud nepěstujete samonakvétací rostliny (které můžete nechat pod 18-24 hodinovým cyklem od vyklíčení až po sklizeň), pak budete muset nechat své rostliny pod specifickým světelným cyklem, který odpovídá jejich stádiu růstu.

Vegetativní fáze: 18-6

Vaše rostliny mohou být udržovány ve vegetativní fázi prakticky nekonečně. Normálně ale platí, že rostliny necháte ve vegetativní fázi po dobu 3-4 týdnů, nebo dokud vaše rostliny nevyrostou do požadované výšky. Typický světelný cyklus je 18 hodin světla a 6 hodin tmy.

Fáze kvetení: 12-12

Pro kvetení přepnete vaše světla do cyklu 12 hodin světla a 12 hodin tmy. Ujistěte se, že doba tmy není přerušena, jelikož to může zabránit vašim rostlinám v kvetení.

Pokud připojíte vaše osvětlení k časovači, můžete zautomatizovat toto přepínání.

PROUDĚNÍ VZDUCHU A VENTILACE

Pokud pěstujete v indooru, tak se musíte ujistit, že vaše pěstírna má adekvátní proudění vzduchu. Jen tak mohou vaše rostliny zůstat zdravé.

PROUDĚNÍ VZDUCHU A VENTILACE

ODSÁVÁNÍ

I když se to nemusí zdát tak důležité jako například osvětlení, vývod vzduchu a odsávač vzduchu (s filtrem s aktivním uhlím) může udělat obrovský rozdíl. Konopné rostliny vyžadují oxid uhličitý (CO₂) pro správný vývoj a v průběhu růstu jej absorbují ze vzduchu.

Pokud pěstujete v indooru a nemáte adekvátní přívod a vývod vzduchu, mohou vaše rostliny časem spotřebovat veškeré dostupné CO₂. Jakmile se toto stane, zpomalí se růst vašich rostlin a vaše rostliny mohou dokonce onemocnět. Přívod a vývod vzduchu vysaje veškerý vzduch bez CO₂ a automaticky jej nahradí vzduchem s CO₂.

Další výhodou vývodu vzduchu s filtrem je neutralizace zápachu konopí během kvetení. To vám může pomoci pěstovat v diskrétnosti. Uhlíkové filtry obsahují trubku s aktivovaným uhlím, kterou snadno připojíte k vašemu vývodu vzduchu. Vězte, že uhlíkové filtry nevydrží věčně a většinou je budete muset vyměnit asi po 5 sklizních.

PROUDĚNÍ VZDUCHU

Abyste zaručili, že se ve vaší pěstírně rovnoměrně rozprostře čerstvý vzduch, budete potřebovat jeden a nebo více ventilátorů. Pokud bude váš vzduch proudit, znamená to, že CO₂, teplo i vlhkost se rovnoměrně rozprostře po celém prostoru pěstírny. To vám může pomoci rozprostřít teplo, které vydává vaše osvětlení a zmírnit tak riziko vzniku plísně.

Můžete také přidat menší ventilátory, které budou na vaše rostliny foukat. To zaručí, že si vyvinou tlustší a silnější stonky, které lépe podpoří velké sklizně.

VÝŽIVA

Konopné rostliny nežijí pouze ze světla a lásky. Budete jim muset také poskytnout správnou výživu k růstu.

Konopí má odlišné požadavky na výživu v různých fázích růstu. Během růstu potřebují rostliny přísun dusíku a draslík a menší přísun fosforu. Pro kvetení je dobré snížit množství dusíku, přidat více fosforu a zanechat asi stejnou hladinu draslíku. Z tohoto důvodu jsou hnojiva pro pěstování konopí často rozdělena alespoň do dvou lahví - pro vegetativní fázi a pro kvetení.

Znovu platí, že není vhodné komplikovat věci více, než je potřeba. Pokud pěstujete v indooru a používáte kvalitní půdu s dostatkem živin, pak můžete nechat rostliny ve vegetativní fázi po dobu čtyř týdnů bez potřeby hnojit. Pokud je hned poté přepnete na kvetení, můžete začít hnojit až během kvetení, kdy má rostlina odlišné výživové nároky.

DUSÍK, FOSFOR A DRASLÍK (NPK)

Hnojiva a výživové roztoky jsou založeny na třech makronutrientech: dusíku, fosforu a draslíku. Také obsahují mikronutrienty jako je železo a vápník. Poměr, ve kterém jsou dusík, fosfor a draslík je často napsán ve formě třech čísel, jako je například 3-1-6 a nebo 0-4-5. To indikuje koncentraci N-P-K (dusíku, fosforu a draslíku). Jak jsme již zmínili, dusík a draslík jsou nezbytné pro správný vegetativní růst, kdežto větší množství fosforu je vhodné během kvetení.

Uvědomte si, že semenáčky a mladé rostliny mají jiné výživové požadavky než velké a zdravé rostliny. Semenáčky například potřebují velice malé (pokud vůbec nějaké) množství živin. Přehnojení konopných rostlin je jednou z nejčastějších chyb, kterou nováčci dělají. Co je horší je fakt, že příznaky přehnojené rostliny vypadají jako příznaky rostliny, která nemá dostatek živin. Jedná se například o žloutnutí listů. Pokud zaznamenáte nějaké takové problémy, je dobré vaše rostliny pořádně "propláchnout" (více níže) a začít znova s doporučenou dávkou hnojiv.

DUSÍK, FOSFOR A DRASLÍK (NPK)

pH

Hladina pH vaší vody/roztoku s výživou je velice důležitá pro správný příjem živin. Hnojiva modifikují hladinu pH ve vodě a půdě (některá více než jiná). Pokud pěstujete v zemině, pak by hladina pH měla být mezi 6,0 - 7,0. Pokud je hladina pH mimo tato čísla, může vaše rostlina špatně přijímat živiny, i když jsou v půdě přítomny. To vede k onemocnění rostlin či k zastavění jejich růstu. Pokaždé byste měli dávat pozor na správnou hladinu pH a případně pH upravit pomocí produktů, které jsou k tomu vyrobeny.

VODA

Nesprávné zalévání je další chybou, kterou začátečníci často dělají. Mnohokrát se stane, že pěstitelé přelijí své rostliny, což vede k problémům s plísní či k problémům s dalšími škůdci.

Správné zalévání je ale poměrně jednoduché. Vždy je lepší zalévat méně často než příliš často. Dovolte, aby se mezi jednotlivými zaléváními půda dostatečně vysušila. Jak poznáte, že se tak stalo? Existuje několik metod. Buď můžete strčit prst asi 3 cm hluboko do země. Pokud je půda suchá, tak s největší pravděpodobností můžete zalévat. Ještě lepší metoda je zvážit vaše květináče. Pokud budete správně zaznamenávat hodnoty, pak budete moci snadno určit, zda je potřeba vaše rostliny zalít či ne. Znovu připomínáme, že vaše rostliny si spíše poradí s nedostatečným zaléváním než s přebytečným zaléváním.

PROPLACHOVÁNÍ

Proplachování označuje úkon, při kterém zalijete rostliny vodou s ideálním pH. Existují dva důvody, proč pěstitelé proplachují své rostliny:

Rostliny jsou nemocné

Pokud hnojíte své rostliny minerálními hnojivy, mohou se tato hnojiva akumulovat ve vaší půdě. To může změnit pH půdy. Výsledkem jsou nemocné rostliny, které nemohou správně přijímat živiny. Abyste zbavili půdu těchto solí, musíte vaši půd propláchnout asi dvojnásobkem kapacity vašeho květináče. Jakmile to uděláte, počkejte až půda v květináči vyschne a přidejte doporučené množství hnojiv. S trochou štěstí budou vaše rostliny v pořádku.

Proplachování před sklizní

Mnoho pěstitelů proplachuje své rostliny před sklizní. Správné proplachování odstraní jakékoliv zbytky hnojiv v půdě a díky tomu využijí rostliny živiny, které mají uložené v listech. Účelem je zlepšit chuť sklizeného konopí. Abyste zbavili vaše rostliny přebytečných živin a pořádně je propláchli, tak doporučujeme zalévat vaše rostliny obyčejnou vodou asi 1,5 - 2 týdny před sklizní.

ZÁVĚREM

Možná je toho na vás hodně. Nemějte však strach! Jakmile si pár věcí osvojíte, všechno to začne dávat smysl. Nezapomeňte, že všichni pěstitelé konopí začínali jako úplní nováčci. Chyby se stávají a žádná chyba by vás neměla odradit od pěstování domácího konopí. Ve skutečnosti platí, že každá chyba je příležitostí, díky které se naučíte něco nového! Buďte si jistí, že brzy budete pěstovat konopí jako profík!

Je vám 18 nebo více let?

Obsah na RoyalQueenSeeds.com je vhodný pouze pro dospělé a neměli by jej prohlížet osoby mladší 18 let.

Ujistěte se, že jste obeznámeni s daným zákonem ve vaší zemi.

Kliknutím na VSTOUPIT potvrzujete,
že vám je
18 a nebo více let.

Příručka k Pěstování Hledač Tématu

Kategorie
eKomi silver seal
4.7 z 5
z 39653 recenzí