Obsah:
Power Flower Pěstitelský Deník
Níže naleznete pěstitelský deník odrůdy Power Flower od RQS, což je sativa s ovocným terpenovým profilem a se skvělými vlastnostmi. Mé vybavení je skromné, ale jak uvidíte, i v malých prostorách s limitovaným vybavením můžete mít skvělé výsledky.
Detailně popisuji veškeré aspekty všech procesů - od semínka až po sklizeň. Předtím, než se do toho pustíme, se pojďme podívat na detaily odrůdy, kterou jsem si vybral a na mé vybavení.
Genetika a charakteristiky odrůdy Power Flower
Power Flower of RQS je prakticky čistou sativou (88%) a jedná se o moderní verzi ikonické Power Plant, jelikož i tato odrůda má genetiku z jihoafrických sativ. Na této odrůdě mě přitahují vysoké potenciální výnosy (500–550 g/m² v indooru a nebo 500–550 g na rostlinu v outdooru) a také její sladká a citrusová chuť.
Nicméně nejlepší vlastností této odrůdy je její relativně krátká doba kvetení (8 týdnů), což je u sativy velice překvapivé. Papírově se zdá, že Power Flower je odrůdou s obrovským potenciálem a se schopností zvládnout různé pěstitelské metody.
Vybavení
- 1m² box
- 2 x 250W LED světlo
- 4 x 18L květináč
- 4 x 0,5L květináč
- Wi-Fi přepínač světel
- 320 m³/h odsávací ventilátor
- Senzor měření vlhkosti a teploty
Vybavení je poměrně jednoduché, ale ideální do malého stanu. Bez jednoho přístroje si nedokážu představit život a tím přístrojem je Wi-Fi přepínač světel. Díky této vychytávce mohu ovládat svá LED světla z mobilu a nastavit tak specifický rozvrh pro vegetativní fázi a fázi kvetení.
Abych využil co nejvíce z malého prostoru, použil jsem zastřihování a další pěstitelské metody k maximalizaci výnosů.
Klíčení a fáze semenáčku
Začal jsem pěstovat se čtyřmi semínky, které jsem vyklíčil v 0,5l květináčích, ve kterých byl základní substrát (který jsem namočil). Do půdy jsem udělal malou dírku s pomocí šroubováku. Do každé dírky jsem vložil semínko a lehce jej přikryl půdou.
Všechny čtyři květináče jsem dal na RQS tác a opatrně jsem je umístil na mojí vzdušnou skříň. Teplota a vlhkost je tam perfektní pro klíčení a nemusel jsem se trápit o okolní světlo.
Dvě semínka vyklíčila již za 48 hodin a zbylá dvě brzy po nich. Jakmile měly semenáčky děložní lístky nad zeminou, tak jsem je přesunul do boxu a zapnul jsem světla na cyklus 18/6.
V tuto chvíli moje semenáčky moc další péče nepotřebovaly, jelikož se soustředily na vývoj prvních pravých listů.
Vegetativní fáze
Jakmile se objevilo několik pravých listů, tak jsem přesadil mé rostlinky do konečných, 18l květináčů. Do substrátu jsem přidal trochu perlitu (asi 15%), abych zlepšil průtok zeminy a aby se ke kořenům dostal kyslík. Abych rostlinkám pomohl zakořenit, tak jsem použil stimulátor růstu kořenů (4ml/l).
Dával jsem pozor, abych rostliny přesadil na konci 18-hodinového světelného cyklu. Tímto způsobem moje rostlinky měly celých 6 hodin tmy na obnovení a kořeny se mohly přizpůsobit novému prostředí.
Týden 1–2
První dva týdny jsem se zabýval "ubytováním" mých rostlin v jejich novém domově a připravoval jsem rutinu - světla, zalévání a hnojení.
Oba dva LED panely byly umístěny asi 30 cm od vrcholku rostlin. V této vzdálenosti jsou dostatečně blízko k tomu, aby rostlinám poskytly dostatek světla, ale také jsou dostatečně daleko, aby nezpůsobily tepelný stres.
Také bych měl zmínit, že mé LED panely mají rozdílné přepínače pro vegetativní fázi a kvetení. Bloom funkce používá jiné světelné spektrum, které je navržené ke zvýšení výnosů. Momentálně ale bylo dostačující klasické světlo pro vegetativní fázi.
Každá rostlina obdržela asi 2 litry vody každých 48 hodin a snažil jsem se teplotu a vlhkost udržet na 26°C a 65%. Díky dostatečné ventilaci a příjemné okolní teplotě bylo v mém boxu to správné prostředí, ve kterém se rostlinám dařilo.
Týden 3–4
Po třech týdnech se mé rostliny dostaly na výšku 25 cm. I když zatím nebylo co obdivovat, bylo na čase s nimi začít hrát. Pozice světla, teplota, vlhkost a režim zůstaly stejné, ale jelikož již byly vidět první nody, začal jsem je zastřihávat a ohýbat.
Můj box je poměrně těsný (obzvláště pro čtyři rostliny) a tudíž jsem věděl, že musím vyzkoušet main-lining, abych z nich dostal co nejvíce. Každou rostlinu jsem zastřihl těsně nad pátým nodem a použil jsem provázek, abych ohnul každou velkou větev. Jak rostlina rostla, tak jsem toto uchycení musel upravovat tak, aby každá větev byla přivázána ke květináči. Touto metodou lze dosáhnout růstu několika hlavních větví.
Jelikož jsem těmito zásahy vyvinul obrovský stres na mé rostliny, rozhodl jsem se přidat více různorodé hnojivo. Nyní jsem jim dal hnojivo, které obsahovalo Alg-A-Mic, Bio-Heaven, Bio-Grow a Fish-Mix (každé v množství 2ml/l).
Nyní mé rostliny měly vše, co by mohly potřebovat a nechal jsem jim týden na odpočinek a poté jsem přepnul světlo na kvetení.
Fáze kvetení
A jaký rozdíl může týden udělat! Díky dodatečným živinám, které jsem rostlinám dodal během 4. týdne, se všechny rostliny měly k světu. Na začátku kvetení byly téměř dvojnásobně velké oproti 2. týdnu a měly několik párů velkých listů.
Také jsem přepnul světlo na režim 12/12 a aktivoval jsem bloom nastavení na mém osvětlení. Extra červené LED spektrum podporuje produkci palic a pomáhá rostlinám se přesunout do fáze kvetení.
Týden 5–6
Obvykle je tato fáze "okurkovou sezónou" a nic moc se neděje. V tomto případě ale došlo ke katastrofě! Pár dní zpět jsem vyndal všechny rostliny ze stanu (abych je vyfotil a pořádně zkontroloval), ale během tohoto procesu se na ně dostalo pár svilušek!
Napadení těmito škůdci způsobilo poměrně velkou škodu a musel jsem přesunout své rostliny ven a pořádně vyčistit celý box. Ven jsem je dal proto, protože by mi mohla pomoci nějaká beruška, která svilušky miluje.
Jakmile jsem se svilušek zbavil, tak jsem přidal Bio-Bloom (2ml/l) a Top-Max (1ml/l) do mého výživového programu. Oba dva produkty slouží k maximalizaci velikosti, hustoty a chuti palic.
Týden 7–8
S trochou štěstí se mi podařilo zastavit invazi svilušek a na rostlinách bylo vidět, že se začínají vzpamatovávat. Využil jsem této situace a umístil jsem LED lampy asi 35 cm nad korunou všech rostlin. Každá rostlina pořád dostávala 2 litry vody každý druhý den.
Týden 9–10
Všechny rostliny plně kvetou a již se začínají formovat pěkné hlavní palice. Listy kolem palic jsou již plné pryskyřice a vůně uvnitř boxu je přímo božská. Naštěstí odsávací větrák a uhlíkový filtr zvládají svou práci na jedničku a mimo box se tak nedostává téměř žádný zápach. Sklizeň je na dosah, a proto jsem se rozhodl navýšit dávku hnojení. V podstatě jsem tedy zdvojnásobil dávky z týdne tři a čtyři - začal jsem podávat 5ml/l Alg-A-Mic a Bio-Heaven a zbytek produktů jsem navýšil na 4ml/l.
Abych rostlinám pomohl soustředit se na tvorbu palic, tak jsem jim udělal nový sestřih. Odstranil jsem většinu velkých listů a zanechal jsem pouze pár menších listů a všechny listy v okolí palic.
Rostliny jsem zastřihával vždy ke konci světelného cyklu, aby měly dostatek času se přes noc přizpůsobit. Přílišné zastřihávání však může zpomalit růst (i když dočasně), avšak všechny čtyři rostliny si vedly skvěle.
Týden 11–12
V tuto chvíli jsem již myslel na to, jak si užiji svou sklizeň. První dvě rostliny, které vyklíčily, již vypadaly připraveně a zbylé dvě rostliny byly trochu opožděné. V tuto chvíli již byly nádherně vidět sytě oranžové pestíky a listy začaly ztrácet svou barvu, jelikož veškeré dostupné živiny byly tlačeny do palic.
Na konci osmi týdnů kvetení jsem dal všem čtyřem rostlinám dva dny úplné tmy. Zjistil jsem totiž, že tento malý fígl pomáhá zvýšit produkci pryskyřice a také zlepšuje chuť a aroma. Rozhodně se nebojte tuto techniku vyzkoušet.
Sklizeň
Extra výživa v posledním týdnu kvetení a dva dny úplné tmy se vyplatily. Palice jsou neskutečně lepivé a jakmile se jich dotknu, tak mám plné prsty pryskyřice. Díky nůžkám a latexovým rukavicím jsem schopen je ostříhat a čerstvě ostříhané palice se budou další týden sušit.
Poté jsem přesunul palice do skleněných zavařovaček (do každé jsem dal malé balení Humidipaku) a nechal jsem je několik dalších týdnů zrát. Jednou za čas jsem otevřel sklenice a nechal tak vyměnit vzduch. Obsah sklenic voněl naprosto fantasticky.
Výsledek
Po 12 týdnech byla mokrá váha sklizně asi 465 g. Po čtyřech týdnech zrání byla konečné hmotnost sušiny ze všech čtyř rostlin asi 204 g, což podle mě není špatný výsledek, vezmeme-li v potaz svilušky a výkon mého osvětlení.
Jde se ochutnávat
Před pár lety jsem přesedlal na vaporizér a nelituji. Dle mého názoru se jedná o nejlepší způsob, jakým si mohu vychutnat chuť a aroma mých palic. Dokonce se mi podařilo koupit vaporizér Mighty za skvělou cenu a od té doby je mým společníkem na všech mých cestách.
Chuť
První věc, kterou jsem si všiml při potáhnutí z vaporizéru, je nálož citrusů a ovoce. Tato chuť byla sytější čím víc jsem vapoval a poté se změnila na trochu kyselou. Všimnul jsem si i borovicových podtónů, které ale byly zřetelné až po několika potáhnutích, což byla příjemná změna, která vyvažuje celkovou sladkost celé odrůdy.
Účinky
S radostí mohu oznámit, že účinky naplnily očekávání, vzhledem k tomu, že Power Flower je sativa. Účinky tedy byly energetické, euforické a necítil jsem nic jiného než štěstí, které mi pomohlo ztratit se v kreativní práci.
Párkrát jsem si odrůdu Power Flower užíval tak moc, že jsem překročil svou obvyklou hranici. Nicméně zhulenost nikdy nebyla až moc silná a z vedlejších účinků jsem pocítil pouze suchost v očích a v ústech, což je běžné i u jiných odrůd.
Power Flower: Závěrem
Celkově tuto odrůdu hodnotím kladně a mohla by se klidně stát mým novým oblíbencem. Power Flower má perfektní poměr sladkosti a kyselosti a také účinky, které jsou vyvážené a povznášející. Z pohledu pěstitele nevyžadovala moc pozornosti (pokud nebereme v potaz problém se sviluškami).
Vzhledem k mému skromnému vybavení si vedla velice dobře. Zajímalo by mě, jak by se jí dařilo pod silnějším LED osvětlením a ve velkém prostoru, kde by mohla vyrůst do větší výšky - nicméně hádám, že skvěle!