Příprava Ekologického Výpěstku na Venkovní Sezónu
Obsah:
- Proč pěstovat konopí ekologicky?
- Pro vaši zahrádku vyberte to nejlepší místo
- Vysadit do květináčů a nebo do země?
- Jaký tip půdy bych měl použít při pěstování konopí venku?
- Optimalizace venkovní půdy
- Tvorba vlastních substrátových mixů
- Živiny, které konopí potřebuje pro správný růst venku
- Prospěšné a ekologické úpravy substrátu
- Další tipy pro úspěšné venkovní pěstování konopí
- Jak se starat o půdu během zimy v 5 krocích
Po chladných zimních měsících se dny opět prodlouží a vy si vzpomenete, jaké je to cítit první doteky tepla. Jaro je konečně tady a s ním přichází i nová konopná sezóna!
Ale pozor, ne abyste to všechno uspěchali! Na venkovní konopnou sezónu je potřeba se pořádně připravit. Jen tak se můžete těšit na sklizeň, kterou vám vaše zdravé rostliny poskytnou.
Proč pěstovat konopí ekologicky?
Pro venkovní pěstování konopí jsme zvolili přírodní a ekologickou cestu. Důvod je jednoduchý. Mnoho znalců konopí považuje palice, které byly vypěstovány ekologicky, za lepší produkt. Ekologickým pěstováním dosáhnete chutnějších a aromatičtějších palic s větším obsahem pryskyřice.
Navíc dobrá příprava pro ekologické pěstování může zlepšit odolnost vašich rostlin proti vlivům počasí a škůdcům, což je jedině dobře při venkovním pěstování.
A posledním skvělým důvodem je fakt, že ekologické a udržitelné pěstování nezpůsobuje žádné poškození naší planetě a jejím obyvatelům. Co může být lepší, než pěstování skvělého konopí a pomáhání naší planetě?
Pojďme se tedy společně podívat, jak si doma připravit ekologickou zahrádku pro skvělé venkovní pěstování!
Pro vaši zahrádku vyberte to nejlepší místo
Pokud nemáte na vaší zahradě vyhrazené místo pro pěstování konopí, pak vaším prvním úkolem bude takové místo najít. Konopí miluje veliké množství světla a tudíž preferuje umístění na jižní stranu. V ideálním případě vyberte takové místo, na které dopadá slunce po celý den.
Mezi další důležité faktory, které byste při výběru místa pro pěstování konopí měli vzít v potaz, patří:
-
Ochrana před počasím
Ujistěte se, že vaše konopí není vystaveno na pospas dešti a větru. Místo za plotem či kůlnou může zaručit ochranu před silným větrem a deštěm. Alternativně můžete vysadit vaše rostliny do květináčů, které můžete přenést na bezpečné místo v případě špatného počasí.
-
Soukromí/Diskrétnost
Je vhodné vysadit vaše rostliny tam, kde na ně nebude vidět. Konec konců nechcete pěstovat vaše rostliny po celý rok na to, aby vám je někdo před sklizní ukradl, viďte? Pokud máte zájem o diskrétní pěstování, pak se podívejte na náš další článek, kde si povíme několik tipů.
-
Dostupnost
Dalším problémem je dostupnost, což obzvláště platí v případě, že pěstujete venku v divočině. Není praktické vysadit konopí na místě, které je od vás extrémně daleko či těžko dostupné. Pamatujte, že vaše rostliny potřebují občas zalít a také se o ně někdy musíte postarat, co platí i v případě, že pěstujete po partyzánsku v divočině. Vaše vybraná lokalita by neměla být obtížně dostupná, ale přesto by měla být dostatečně daleko od míst, kde by se mohli objevit lidé.
Vysadit do květináčů a nebo do země?
Pokud máte v plánu pěstovat konopí venku, tak máte na výběr z několika možností. Zaprvé můžete pěstovat na tajném místě, které je mimo váš domov, v přirozené půdě a nebo můžete na dané místo přinést zeminu, která je specificky určená pro konopí a zlepšit tak kvalitu místní půdy. Jednoduše vykopejte díru a naplňte ji danou zeminou. Málo kvalitní půdy poznáte snadno, díky světlému a písčitému vzhledu.
Další možností je pěstování v květináčích. Tento způsob pěstování má několik výhod, z nichž ta největší je přenosnost, kdy můžete své rostlinky například ukrýt doma před bouří a nebo místo, které jste si vybrali pro diskrétní pěstování, je ve finále až moc navštěvované. Díky květináčům to ale není žádný problém! Zkrátka je posuňte o několik metrů jinam.
A co nevýhody pěstování v květináčích? Vaše rostliny nemusejí dosáhnout svého plného potenciálu kvůli limitovanému prostoru. Pokud si však zvolíte dostatečně velké květináče, tak i tak můžete vypěstovat naprosto monstrózní rostliny. Nicméně podle nás výhody pěstování v květináčích převažují nad nevýhodami.
Pokud máte na zahradě vyvýšené záhony, tak můžete vaše konopí vysadit přímo do nich. Samozřejmě pracujeme s předpokladem, že je bezpečné si u vás doma na zahradě vysadit konopí. Pokud tomu tak je, pak si vaše rostliny budou moci vyvinout velké kořenové systémy a odvděčí se vám obrovskou sklizní.
Jaký tip půdy bych měl použít při pěstování konopí venku?
Pokud pěstujete konopí venku, pak je zdravá půda jedním z nejdůležitějších faktorů, který ovlivní kvalitu vaší rostliny. Dobře připravená ekologická půda pomůže podpořit správný růst kořenů a listů. Dobrá půda také pomůže rostlinu ochránit před škůdci a onemocněními, což je obrovské plus při pěstování v outdooru.
Znáte svoji půdu?
Konopí neroste stejně dobře ve všech typech půdy. Některé půdy jsou vhodnější pro pěstování květin či zeleniny a tudíž je dobré vědět, jaký typ půdy máte na vaší zahradě. Seznamte se s texturou, kompozicí, kompaktností a propustností dobré půdy. Dobrá půda pro konopí je nejčastěji tmavá a bohatá, nikoliv však příliš kompaktní. Měla by být schopná dobře zadržet i propustit vodu a také by měla být bohatá na správný typ živin. Ideální pH takovéto půdy by se pak mělo pohybovat mezi 6-7.
-
Tip: Pokud nemáte v plánu pěstovat 100% ekologicky, pak můžete použít komerční substrát, který byl vyroben pro pěstování konopí. Půda od seriózní společnosti má obvykle optimální složení, texturu a pH, díky čemuž se budete moci radovat z úspěšných sklizní. Takovéto substráty obvykle obsahují i živiny pro první 3–4 týdny růstu.
Pokud ale pěstujete ekologicky, pak budete hnojit vaši půdu kompostem, žížalami a další organickou hmotou, kterou půdní mikroorganismy přemění v živiny pro vaše rostliny. Příroda se o vše postará a vy ani nebudete muset používat extra hnojiva!
Použijte správnou půdu pro feminizované a samonakvétací konopí
Feminizované (světločivné) konopí roste trochu jinak než samonakvétací konopí. Autoflowery jsou obvykle daleko menší, ale rostou a kvetou mnohem rychleji. Jelikož začnou kvést sami od sebe po několika týdnech růstu, tak vám neodpustí některé velké chyby.
Z tohoto důvodu chcete vašim samonakvétacím rostlinám usnadnit jejich růst. Nejlepší půda pro autoflowery je vzdušná a dobře propustná (ještě více než u feminizovaného konopí). Stále ale chcete, aby použitá zemina byla bohatá a tmavá a také se chcete vyhnout přehnojeným půdám, které mohou vaše rostliny spálit.
- Tip: Přidáním 10–15% perlitu odlehčíte vaši půdu a zlepšíte průtok vody.
Optimalizace venkovní půdy
Existuje několik způsobů, kterými můžete optimalizovat vaši venkovní půdu tak, aby podporovala zdravý a robustní růst bez ohledu na to, jak se rozhodnete pěstovat.
-
Křemíkové doplňky
Křemík je nejhojněji zastoupený prvek v půdě. Rostliny jej milují a za přístup k tomuto prvku vás odmění zdravým růstem. Přidání křemíkových doplňků má několik výhod:
- Zlepšuje příjem živin
- Podporuje rychlejší růst
- Chrání rostliny před otravou kovy
- Zvyšuje odolnost rostlinné tkáně
- Zvyšuje odolnost vůči škůdcům a onemocněním
-
Perlit
Perlit je teplem upravený minerál, který skvěle zlepší kvalitu vaší půdy. Tyto bílé, lehké kamínky provzdušní váš substrát a zlepší jeho propustnost. Perlit také pomáhá udržet vodu ve vaší půdě. Přidejte asi 10–15% perlitu do vaší půdy.
-
Vodu-pohlcující polymery
Jedná se o malé, želatinové kuličky, které přidáte do vaší půdy, ve které udělají to, co naznačuje jejich jméno. Tento gel umí absorbovat, udržet a ukládat vodu. Tyto polymery jsou ideální pro pěstování v outdooru a to obzvláště pro diskrétní pěstování v přírodě, kdy se k vašim rostlinám nedostanete každý den. S tímto produktem ale budou moci vaše rostliny přežít i delší dobu sucha.
Tvorba vlastních substrátových mixů
Jakmile si zvyknete na ekologické pěstování, tak už možná nebudete chtít užívat minerální hnojiva. Zkušenější venkovní pěstitelé si často připravují své vlastní substrátové mixy, jelikož to má několik výhod (a také několik nevýhod):
Výhody:
- Domácí super půda je bohatá na živiny a vy tak nebudete muset spoléhat na chemická hnojiva.
- Máte kontrolu nad tím, co vaše rostliny dostanou.
- Nepřítomnost chemikálií se projeví na přirozené chuti vašich palic a také na jemnějším a chutnějším kouři.
- Jedná se o udržitelné pěstování.
- Dlouhodobě ušetříte peníze.
- Vytvořením vlastního substrátu budete cítit pocit úspěchu.
Nevýhody:
- Tento proces vyžaduje čas a vaše úsilí.
- Super půdy stojí více, než komerční substrát z obchodu.
Živiny, které konopí potřebuje pro správný růst venku
Společně s dobrou půdou, dostatkem slunce, kyslíku a laskavé péče vaše konopí také potřebuje živiny. Co to ale ty živiny jsou a jak docílit, aby k nim vaše rostlina měla přístup?
-
Makroživiny
Živiny, které vaše konopí potřebuje, se dělí na tak zvané makroživiny a mikroživiny. Mezi makroživiny řadíme tři nejdůležitější živiny - dusík (N), fosfor (P) a draslík (K) a také další sekundární živiny, jako je vápník (Ca), hořčík (Mg) a síra (S). Tyto živiny se jmenují "makro", jelikož jsou nezbytné pro růst konopí a to je potřebuje ve velkém množství.
-
Mikroživiny
Existují i mikroživiny, mezi které patří například zinek (Zn), železo (Fe) a měď (Cu). Tyto stopové prvky jsou důležité pro zdravý růst vašeho konopí, ale rostlina jich vyžaduje v porovnání s makroživinami daleko méně.
Dobrá ekologická půda bude obsahovat jak makro, tak i mikroživiny a vaše konopí tak bude moci růst bez problémů.
-
Mikroorganismy: Klíč k ekologickému pěstování
Pokud pěstujete ekologicky, pak není vaším cílem dodat vašemu konopí živiny s pomocí minerálních hnojiv. Místo toho je vaším cílem vytvořit perfektní prostředí pro půdní mikroorganismy. Půdní mikroorganismy jsou schopné přeměnit organickou hmotu v živiny, stejně tak jako se tomu děje v přírodě - bez přidaných chemikálií! Z tohoto důvodu jsou mikroorganismy klíčem pro úspěšné ekologické pěstování!
Prospěšné a ekologické úpravy substrátu
Abyste přeměnili vaši půdu v ekologické prostředí, kde se bude dařit prospěšným mikroorganismům, tak můžete přidat následující:
-
Žížalí trus
Ano, žížalí trus! Obohacení půdy o žížalí trus je jedna z nejstarších a nejefektivnějších metod ekologického pěstování. K získání žížalího trusu nepotřebujete vlastní žížalí farmu (i když si ji můžete udělat), jelikož trus žížal je běžně dostupný v zahradnických centrech a growshopech.
-
Bokashi
Bokashi je japonská kompostovací metoda, která využívá prospěšných mikroorganismů k fermentaci zbytků jídla a k jejich přeměně v ekologické hnojivo. Někteří tento kompost považují za lepší verzi klasického kompostu, jelikož obsahuje více dusíku. Navíc v porovnání s klasickým kompostem, bokashi vyžaduje méně času a prostoru. Je to tedy takové miniaturní kompostování a perfektně se hodí pro pěstování konopí.
-
Mykorhizní houby
Mykorhizní houby jsou typem prospěšných hub, které vstupují do symbiotického vztahu s vaší konopnou rostlinou. Touto spoluprací mohou kořeny vašich rostlin přijmout více živin. Mykorhizní houby přidáte do vaší půdy pouze jednou a vaše konopí bude užívat výhod tohoto vztahu po celý svůj život.
-
Hlístice
Hlístice jsou dalším živočišným druhem, který může prospět vašim rostlinám. Jedná se o nepřátele některých běžných škůdců, jako jsou například housenky, larvy much apod. Hlístice společně s beruškou, což je další prospěšný druh, tvoří efektivní formu biologické války za ekologické pěstování!
-
Enzymy
Prospěšné mikroorganismy jsou schopné vypouštět do půdy enzymy, které jim pomáhají rozbít větší molekuly rychleji a efektivněji. Přidáním enzymů do půdy jim podáte pomocnou ruku a organická hmota v půdě bude rychleji přeměněna na živiny, které může vaše rostlina využít.
Podívejte se na další způsoby, kterými můžete obohatit vaši půdu. Naleznete zde třeba návody, jak využít kostní moučku či slepičince.
Další tipy pro úspěšné venkovní pěstování konopí
Jakmile máte vybrané místo a připravený substrát, tak se musíte věnovat další přípravě pro ekologické outdoorové pěstování.
Použijte rostlinné společníky
Rostlinní společníci jsou rostliny, které rostou vedle vašeho konopí. Tyto rostliny mohou poskytnout vám a vašim rostlinám několik výhod:
- Velké rostliny jako jsou například fazole či kopřiva jsou skvělé pro skrytí vašeho konopí.
- Rostlinní společníci mohou poskytnout přirozenou ochranu před větrem a počasím.
- Některé rostliny, jako je česnek či máta, jsou přírodními odpuzovači hmyzu.
- Silné aroma některých rostlinných společníků může zamaskovat vůni vašeho konopí.
- Jisté rostliny mohou zlepšit kvalitu půdy.
ROLS a No-Till Pěstování
ROLS je zkratka pro Recycled Organic Living Soil (Recyklovaná Ekologická Živá Půda). Tento proces znamená, že neustále přidáváte organickou hmotu do půdy, stejně jako je tomu v přírodě. Navrácením živin do půdy zlepšíte její vitalitu a ROLS systém zaručí, že vrchní vrstva půdy bude zdravá a vyprodukuje vysoce kvalitní plodinu. ROLS je jeden ze způsobů moderního ekologického pěstování. Další metodou je no-till metoda.
Na rozdíl od konvenčního farmaření, no-till je metoda, ve které není půda distribuována kopáním, plením, oráním apod. Myšlenkou je nevyrušit půdu a vytvořit tak živoucí ekosystém, který se doplňuje sám prostřednictvím kombinace prospěšných bakterií, hub a dalších živých organismů.
Výhody těchto metod:
- Zlepšená biologická aktivita v půdě a zvýšení obsahu organické hmoty.
- Minimalizace eroze půdy a odpařování vody.
- Podpora zdravé půdní biologie.
- Zeminu lze využít i v dalších letech.
Tipy pro opětovné využití staré půdy
Starou půdu můžete znovu využít. Vše, co musíte udělat, je sterilizovat ji od škodlivých bakterií a hub. Jakmile je vaše půda čistá, tak ji můžete revitalizovat čerstvou organickou hmotou, jako je například kompost, žížalí trus, kostní moučka apod. Strukturu této půdy můžete zlepšit přidáním perlitu, písku či vermikulitu.
Mulč: Proč jej vaše ekologická zahrada miluje
Mulčování půdy má podobné výhody jako přidání kompostu. Mulč je bohatý na živiny a také slouží jako přirozená bariéra před slimáky a šneky, kteří o něj nemají zájem. Pod ochrannou vrstvou mulče zůstane vaše půda vlhká a dobře provzdušněná.
Abyste se připravili na vysazení na jaře, tak je dobré mulčovat na podzim, ideálně nějaký čas po sklizni. V průběhu zimních měsíců dojde k rozložení organické hmoty v mulči a k následnému obohacení půdy o živiny a prospěšné mikroorganismy. Jakmile přijde jaro, tak budete mít perfektní prostředí, ve kterém budete moci vypěstovat vaše konopí.
Výhody mulčování:
- Snižuje půdní erozi a kompaktnost
- Pomáhá udržet optimální teplotu půdy
- Obohacuje půdu o živiny
- Zlepšuje vodní režim půdy
- Snižuje riziko propuknutí nákazy
- Pomáhá snížit nahromadění soli v půdě
- Pomáhá se silným růstem kořenů
- Zlepšuje celkovou vitalitu a odolnost vašich rostlin
Jak se starat o půdu během zimy v 5 krocích
V zimě teploty spadnou pod 7°C a biologická aktivita v půdě se zastaví. Z tohoto důvodu se zdá, že kvalita půdy se v zimě nemůže zlepšit. Nicméně pokud víte jak na to, tak i v zimě můžete své půdě pomoci.
-
Použijte Mulč
Na podzim máte ten nejlepší mulč snadno k dispozici! Mluvíme samozřejmě o opadaných listech. Nespoléhejte se ale pouze na ně, přidejte i další organickou hmotu, jako jsou dřevěné štěpky, které pomůžou udržet vaši půdu zdravou!
-
Nerušte vaši půdu
Na konci sezóny bude vaše použitá půda obsahovat různou organickou hmotu, jako jsou kořeny a houby. V tuto chvíli nejsou tyto materiály užitečné, jelikož potřebují v následujících měsících shnít. Z tohoto důvodu se vůbec o vaši půdu nezajímejte a nechte to na Matce přírodě. Jakmile přijde jaro, tak veškerá tato hmota bude rozložená a vaše rostliny ji budou moci využít. Narušení půdy může tento proces zpomalit a nebo jej úplně zastavit!
-
Pěstujte zimní zeleň
Odolné rostliny jako jsou luštěniny, některé druhy trav i některé květiny mohou růst v zimě a ochránit tak půdu před erozí. Další výhodou je fakt, že některé tyto rostliny, jako jsou například fazole, mají velké kořenové systémy, které zlepší kvalitu půdy a zvyšují obsah organické hmoty. Fazole jsou také schopny fixovat v půdě dusík, což je perfektní pro vaše konopí!
-
Před zimou není nutné odstranit plevel
Během jara a léta je nutné s plevelem bojovat. V zimě je tomu ale jinak. Zaprvé zimní plevel je obvykle daleko méně invazivní a jelikož je již po sklizni, tak na něm ani nesejde. Některý plevel, jako je například ptačinec, je schopen ochránit půdu před erozí. Další rostliny, jako jsou například pampelišky a řeřicha, mohou zlepšit texturu a propustnost půdy díky svým velkým kořenům. Jakmile začne na jaře nová sezóna, tak je jednoduše usekněte a přidejte do kompostu.
-
Zakryjte vaši zahrádku kompostem
Stejně jako u mulče, i kompostem můžete přikrýt vaši zahrádku. Jenom přidejte navrch starý koberec či deku, díky čemu dodáte správné množství izolace a umožníte vlhkosti dostat se dolů do půdy. Příjemná teplota pod touto přikrývkou poté vede k bohaté půdě. Na jaře stačí odstranit přikrývku, nechat půdu pár dní dýchat a poté se můžete pustit do sadby!
živin a posilovačů
Kategorie
živin a posilovačů