Příručka pro Pěstování Konopí od Royal Queen Seeds

By Luke Sumpter Reviewed by: Gloria Payá

Anatomie Konopné Rostliny: Od Hlavy Až K Patě

Anatomie Konopné Rostliny: Od Hlavy Až K Patě


Konopí je bez debat jedna z nejkrásnějších rostlin na Zemi. Od zářících trichomů přes nezaměnitelné listy až po komplexní kořenový systém. Mnoho pěstitelů pěstuje konopí jenom kvůli pohledu na krásu těchto rostlin.

I když si nejvíce všímáme konopných květů - a to z pádného důvodu - každá část této komplexní rostliny je důležitá a má zajímavou funkci. Jako pěstitel je dobré se seznámit s anatomií konopné rostliny. Jakmile tak učiníte, tak zjistíte, že si snadněji všimnete potřeb vaší rostliny a budete tak vědět, co musíte udělat před sklizní.

Pojďte si tedy přečíst náš detailní návod, ve kterém se budeme věnovat konopné rostlině jako nikdy předtím.

MYKORHIZA

I když se z genetického pohledu nejedná o část konopné rostliny, mykorhiza formuje vzájemně prospěšný vztah mezi konopnými kořeny a mykorhizními houbami. Tyto houby jsou přítomné všude kolem nás a tvoří fascinující symbiotický vztah až s 90% rostlin.

MYKORHIZA

FUNKCE

Mykorhizní houby se účastní symbiotického vztahu s konopnou rostlinou. Tyto druhy tvoří síť tenkých, vlas připomínajících vláken v půdě, které nazýváme mycelium (podhoubí) a produkují enzymy, které rozkládají organickou hmotu.

Po uvolnění živin od substrátu je může mycelium přijmout a uzavřít je kolem rostliny. Jelikož konopné kořeny tuto funkci nemají, musejí o přístup k živinám "vyjednávat" s myceliem. Naštěstí rostliny během fotosyntézy produkují cukry a transportují tyto molekuly do kořenů. Zde mohou vyměnit tyto na energii bohaté sloučeniny za živiny, které potřebují k důležitým fyziologickým funkcím.

Mykorhiza je ve finále tedy prodloužením kořenového systému. Nejenže tyto houby rozkládají organickou hmotu a uvolňují tak živiny do půdy, ale také transportují tyto důležité molekuly z míst, kam by se rostlina normálně nedostala. Mykorhizní houby hrají důležitou roli ve výživě rostlin a také v biologii a chemii půdy.

LOKACE

Splynutí mezi rostlinou a houbou probíhá v rhizosféře, neboli v kořenové zóně. Mycelium tvoří plášťovité útvary kolem kořenového hrotu, které obalí buňky kořenové kůry. Jednotlivá vlákna mycelia zvaná hyfy se poté prodírají skrze půdu, kde rozkládají organickou hmotu a někdy dokonce propojí jednu rostlinu s další a tvoří tak biologickou síť.

JAK PODPOŘIT MYKORHIZNÍ PRODUKCI

Mykorhizní houby se přirozeně vyskytují v mnoha typech půdy. Nicméně existuje několik rozdílů mezi jednotlivými druhy. Abyste z tohoto symbiotického vztahu vytěžili nejvíce, použijte již vyzkoušené produkty při výsadbě či přesazování.

SEMÍNKA

Bez semínek by nebylo konopí. Tyto malé balíčky předávají DNA do další generace a zaručí, že i v dalších letech bude sklizeň.

SEMÍNKA

FUNKCE

Po vyklíčení začnou samičí konopné rostliny tvořit jedinou buňku neboli zygotu. Po krátké době se tato buňka rozdělí na dvě buňky, poté čtyři a pak bude rychle zdvojnásobovat svůj počet. Po několika buněčných děleních utvoří semínko multicelulární strukturu ve formě embrya.

Tato struktura se skládá z embryonického kořenu, embryonického stonku a z dvou děložních lístků. Jakmile se semínko dostane do přírody, tak může za správných podmínek vyklíčit. K vyklíčení potřebuje dostatečnou vlhkost a relativní tmu.

LOKACE

Konopná semínka se tvoří uvnitř květů a začínají svůj život na listenu. Tento obal se po dosáhnutí dospělosti otevře a odhalí tvrdá hnědá semínka, která se mohou "vydat do světa".

JAK SE STARAT O KONOPNÁ SEMÍNKA

Listeny drží konopná semínka v bezpečí, dokud nejsou připravena opustit květ. V průběhu této doby by pěstitelé měli držet své rostliny v perfektním stavu a dopřát jim dostatek vody a živin.

Semínka sklízejte pouze tehdy, kdy jsou opravdu zralá. Mladá semínka jsou malá a mají světle béžovou barvu. Stará semínka jsou velká, temně hnědá a často mají proužkovaný vzor. Semínka sklízejte ručně a držte je ve vzduchotěsné nádobě či sklenici.

KOŘENY

Kořeny jsou nezbytnou součástí konopné rostliny. Kořenový systém drží rostlinu naživu díky tomu, že ji hydratuje a má za úkol další komplexnější a nezbytné funkce.

KOŘENY

FUNKCE

Konopné kořeny mají několik funkcí, které jsou nezbytné pro přežití. Kořeny absorbují vodu, která je nezbytná k transportu živin a také uskladňují živiny. Koukali jste někdy ve zděšení na vaše rostliny během letní bouře? Za to, že vaše rostliny přežily, můžete poděkovat kořenovému systému, který je bezpečně drží při zemi.

Kořeny také slouží jako komunikační platforma, ve které může rostlina rozkazovat mikrobiálnímu světu v rhizosféře. Kořeny neabsorbují volně poletující živiny v půdě, jelikož mnoho živin je uzavřeno ve formě organické hmoty. K uvolnění těchto živin potřebují kořeny a potažmo celá rostlina prospěšné organismy - bakterie, houby a žížaly.

Rostliny během fotosyntézy vytvářejí cukry a mnoho těchto sloučenin je vypuštěno kořeny do rhizosféry. Tyto cukry přitahují bakterie, které jsou přítomny kolem kořenů. Poté, co bakterie umřou, vypustí uvolněné živiny, které nyní kořeny mohou přijmout. Rostliny také vyměňují cukry s houbami (jak jsme již zmínili výše), jelikož houby jsou schopny rozkládat organickou hmotu.

Ano, rostlinné kořeny mohou efektivně pěstovat mikroorganismy. Neuvěřitelné, že?

LOKACE

Kořeny začínají u paty stonku, táhnou se dále do půdy, kde tvoří síť jednotlivých kořenů, které udržují rostlinu bezpečně zakotvenou v zemi, hydratovanou a vyživenou.

KOŘENOVÁ KORUNA

Stonek vyčnívá z horní části kořenového systému. Tato část se nazývá kořenová koruna. Část tohoto systému se anatomicky liší od zbytku kořenů. Kvůli změně z kořenového do stonkového pletiva dochází i ke změně ve vaskulárním systému. Kořenové koruny musí být lehce vystaveny k příjmu kyslíku, který je také nezbytný pro rostlinný život.

NĚKOLIK ZPŮSOBŮ, KTERÝMI SE MŮŽETE STARAT O KONOPNÉ KOŘENY

Pěstitelé se často setkají s problémy s kořeny při zalévání. Přílišné zalévání vede ke špatnému příjmu vody a živin a také ke hnití kořenů. Nedostatečné zalévání zase vede k vyhladovění vašich rostlin.

Ke změření vlhkosti půdy stačí k vaší rostlině strčit palec. Vaše rostliny zalévejte tehdy, pokud jsou vrchní 3 cm půdy kompletně suché. O své kořeny se můžete také starat s pomocí metody air pruning. Pěstováním konopí v látkových květináčích můžete pomoci svým rostlinám vyvinout husté a provzdušněné kořenové systémy.

Video id: 265566358

CO VZÍT V POTAZ

Konopné rostliny pěstované v malých květináčích si nemusí vyvinout dostatečný kořenový systém. To může vést k nedostatku živin a následně k menšímu vzrůstu vašich rostlin. Ujistěte se, že vaše rostliny včas přesadíte do květináče o správné velikosti.

Kořeny nejsou v půdě sami. Tento domov sdílejí s miliony mikroorganismů. I když některé mikroorganismy jsou přátelské, jiné ne. Pythium je kořenový patogen, který může napadnout kořeny a zabít celou rostlinu. Kvůli tomu se musíte naučit, jak udržet své pěstitelské médium bez přítomnosti chorob.

CO DĚLAT S KONOPNÝMI KOŘENY PO SKLIZNI?

Počkat! Předtím, než vyhodíte své kořeny na kompost, tak byste si měli něco přečíst o jejich úchvatných benefitech. Konopné kořeny obsahují řadu chemikálií[1], které mnoho kultur používá již po staletí (ne-li tisíciletí) k výrobě čajů a tinktur.

Nicméně tyto kořenové alkaloidy nemusí být pro každého. Předtím, než se rozhodnete uvařit si kořenový odvar, tak si promluvte se svým lékařem.

DĚLOŽNÍ LÍSTKY

Tyto drobné lístky jsou prvním příznakem toho, že vaše rostlina vyklíčila. V půdě budou vidět nejprve dva malé lístky, avšak někdy se může jednat o trojici. Tyto lístky jsou zodpovědné za fotosyntézu v prvotní fázi růstu vaší rostliny.

Po několika dnech se kromě děložních lístků dočkáte i prvního páru pravých listů. Jak bude rostlina stárnout, tak začnou děložní lístky žloutnout a poté umřou a nakonec odpadnou od rostliny.

DĚLOŽNÍ LÍSTKY

STONEK

Konopný stonek dopřává vaší rostlině podporu a je domovem nodů a větví. Tento centrální sloup umožňuje vaší rostlině růst vzhůru, zatímco větve rostou do stran.

STONEK

FUNKCE

Stonek propůjčuje konopné rostlině strukturu a tvar. Nabízí podporu větvím s listy, díky čemuž může docházet k fotosyntéze. Stonek také obsahuje xylém, což je pletivo nesoucí vodu, které začíná v kořenech a vede do všech částí rostliny.

TVAR

Konopné stonky jsou pevné, odolné a rostou přímo vzhůru, díky čemuž mohou být poměrně velké. Některé větší sativy si mohou vyvinout dlouhý stonek, který spíše připomíná dřevo a nikoliv měkké rostlinné pletivo.

LZE STONKY ZASTŘIHÁVAT?

Pěstitelé často zastřihávají rostliny za účelem tvorby dvou hlavních stonků. Jedna taková metoda se nazývá main-lining. Mezi další metody patří například LST. V této metodě manipulujete stonkem tak, aby rostl paralelně se zemí a díky tomu bude každá větev růst vzhůru. Takováto manipulace se stonky má mnoho výhod, mezi které patří například zvýšená produktivita, větší dopad světla a lepší provzdušnění rostlin.

CO DĚLAT S KONOPNÝMI STONKY PO SKLIZNI?

Věřte tomu nebo ne, konopné stonky obsahují malé množství kanabinoidů. To znamená, že si zaslouží více než jen pouhé pohození na kompost. Stonky můžete využít k tvorbě koncentrátů, čajů, THC másla a dokonce i k výrobě konopného likéru.

VĚTVE

Bez větví by konopná rostlina byla tyčkou. Tyto výrůstky tvoří hustou korunu, která je plná květů.

VĚTVE

FUNKCE

Větve hrají podpůrnou roli a rostou z hlavního stonku. Díky tomu poskytují strukturu pro listy, které mohou provádět fotosyntézu. Větve také obsahují xylém a skrze ně dochází k transportu vody a živin do listů a květů.

LOKACE

Větve rostou z hlavního stonku. Větve začínají růst od základny vaší rostliny až k jejímu vrcholu.

NODY A INTERNODY

Nody jsou místa na hlavním stonku, ve kterých se větve setkají. Na těchto důležitých anatomických místech dochází ke tvorbě konopných květů. Sekce mezi jednotlivými nody se nazývají internody.

Palisty

Po tisíci letech kultivace jsme se o konopné rostlině dozvěděli mnoho informací. Nicméně některé vlastnosti této byliny jsou stále záhadou a to včetně aspektů její anatomie. Palisty jsou malé, listovité útvary, které se tvoří u nodů konopné rostliny - tam, kde se větve protínají s hlavním stonkem.

Palisty se objevují buď v párech, a nebo o samotě a mají tenký, nůž připomínající vzhled. Jelikož se objevují na stejném místě jako pestíky, pěstitelé si je občas pletou s těmito strukturami a považují je za první náznaky kvetení.

Botanici si ještě nejsou úplně jisti tím, jakou úlohu palisty mají. Nicméně se předpokládá, že hrají roli v ochraně nových listů.

LZE VĚTVE UČIT?

Stejně jako stonky, i větve lze naučit, aby zvýšily výnosy a aby se zlepšila celková struktura rostliny. Super cropping pomáhá pěstitelům dosáhnout lepších výsledků, ale tato pěstitelská technika může být riskantní. Pokud dojde k nějakému problému, tak zde se můžete dozvědět, jak opravit rozbité stonky.

CO DĚLAT S KONOPNÝMI VĚTVEMI PO SKLIZNI?

Podobně jako stonek, i větve obsahují malé množství kanabinoidů. Větve tak můžete využít stejným způsobem jako stonek a to sice k výrobě čajů, extraktů a nebo kompostu.

VĚJÍŘOVITÉ LISTY

Tyto velké listy produkují většinu energie, kterou rostlina využije a také umožňují rostlině dýchat.

VĚJÍŘOVITÉ LISTY

FUNKCE

Tyto listy jsou největší, které na konopné rostlině naleznete. Tyto struktury automaticky ihned poznáte a jsou rostlinnou elektrárnou, ve které probíhá fotosyntéza. Tyto listy mají také malé otvory zvané průduchy, které napomáhají s transpirací a s příjmem CO₂.

LOKACE

Tyto listy jsou umístěny podél všech větví, které rostou z hlavního stonku.

TVAR

Konopné vějířovité listy jsou odlišné v závislosti na morfologii jednotlivých odrůd. Sativa-dminantní odrůdy mají často listy s devíti tenkými prsty, kdežto indika-dominantní odrůdy mají obvykle sedm širokých prstů. Konopí rumištní má menší listy s pěsti prsty, z nichž dva jsou kratší a jsou blízko řapíku.

CO VÁM MOHOU KONOPNÉ LISTY PROZRADIT

Zkušení pěstitelé se mohou spolehnout na listy, které jim prozradí zdravotní stav jejich rostlin. Změna barvy, uvadnutí či zkroucení listů vám může prozradit, které živiny rostlině chybí a zda má rostlina dostatek a nebo nedostatek vody.

LZE LISTY ZASTŘIHNOUT?

Odstranění těchto velkých listů je velice běžnou metodou, kterou praktikuje mnoho pěstitelů. Odstraněním zbytečných velkých listů můžete docílit lepšího provzdušnění, přístupu světla a také snížení rizika plísně.

CO DĚLAT S KONOPNÝMI LISTY PO SKLIZNI?

Listy jsou po květech druhým nejdůležitějším zdrojem kanabinoidů. Tyto větší listy obsahují pouze menší množství kanabinoidů a lze je využít k tvorbě:

  • Hašiše
  • Extraktů
  • Tinktur
  • Čaje
  • Raw smoothies
  • Salátů

CUKROVÉ LISTY

Při pozorování vašich konopných květů si všimnete, že jsou obehnány malými, špičatými listy. Tyto listy se nazývají cukrovými (sugar leaves). I když jsou malé, jsou stejně důležité jako jejich větší bratránci.

CUKROVÉ LISTY

FUNKCE

Jako biologické solární panely, i tyto menší listy jsou zodpovědné za fotosyntézu. Některé odrůdy mají minimum cukrových listů, kdežto jiné jsou plné těchto struktur.

TVAR

Cukrové listy jsou špičaté a dlouhé a jejich tvar připomíná hrot kopí.

CO DĚLAT S CUKROVÝMI LISTY PO SKLIZNI?

Tyto listy obdrželi své jméno podle svého vzhledu. Tyto listy jsou totiž plné pryskyřice, která připomíná moučkový cukr. Tato pryskyřice je tvořená trichomy a díky tomu mají tyto listy poměrně vysoký obsah kanabinoidů. Po zastřihnutí květů můžete využít tyto listy k výrobě:

  • Bubble hašiše
  • Konopného másla
  • Scuffu

ZASTŘIHÁVÁNÍ

Po sklizení svých květů budete potřebovat nůžky k odstřihnutí všech cukrových listů. Jen tak můžete vytvořit krásně zastřihnuté palice. Máte dvě možnosti. Buď můžete zastřihávat okamžitě - za vlhka, a nebo můžete počkat až vaše palice uschnou.

KVĚTY

Konopné květy jsou tím hlavním důvodem, proč jste se vůbec rozhodli zasadit konopné semínko. Tyto úchvatné květy obsahují všechny fytochemikálie, které chcete z konopné rostliny dostat.

KVĚTY

FUNKCE

Konopné květy jsou rozmnožovacími orgány samičí rostliny. Obsahují strukturu, která po kontaktu s pylem začne tvořit semínka.

LOKACE

Konopné květy se tvoří na nodech stonků a listů.

ROZDÍL MEZI SAMČÍMI, SAMIČÍMI A HERMAFRODITNÍMI ROSTLINAMI

Ne všechny konopné rostliny jsou samičí. Samčí rostliny neprodukují květ, ale místo toho mají pylové váčky, které se otevřou a vypustí do vzduchu pyl. Jakmile pyl dopadne na samičí květ, tak dojde k opylení květu a k produkci semínek.

I když jsou samčí a samičí konopné rostliny poměrně odlišné, někteří jedinci mohou mít jak samčí tak samičí rozmnožovací orgány. K tomuto může dojít kvůli enviromentálnímu stresu a nebo genetice. Tyto rostliny nazýváme hermafrodity.

POPCORNOVÉ PALICE

Pěstování konopí někdy nejde podle plánu. Genetika, nedostatek světla a nebo další enviromentální faktory mohou vést k produkci malých a méně kvalitních "popcornových palic". V našem článku se dozvíte, jak se tomuto vyhnout.

CO DĚLAT S KONOPNÝMI KVĚTY PO SKLIZNI?

Kanabinoidy obsažené v konopných květech můžete využít mnoha způsoby. Experimentujte s následujícími způsoby a objevte svůj oblíbený:

  • Kouření
  • Vaporizování
  • Extrakty
  • Oleje
  • Jídlo
  • Čaje

KALICHY

Konopné vršky vypadají masivně, ale jsou ve skutečnosti tvořeny několika menšími částmi - včetně kalichu.

KALICHY

FUNKCE

Tyto struktury chrání rozmnožující orgány samičí rostliny. Kalichy jsou umístěny u základny květu a jak květy stárnou, tak se odlupují. Prvně je uvidíte jako prvotní květy těsně předtím, než začne rostlina plně kvést.

LOKACE

Kalichy tvoří hnízdo u nodů a jsou u toho, když rostlina přechází z vegetativní fáze do fáze kvetení.

PESTÍKY A BLIZNY

Pestíky a blizny jsou mikrostruktury, které tvoří konopný květ.

PESTÍKY A BLIZNY

FUNKCE

Pestíky jsou rozmnožovacími orgány. Obsahují jeden semeník, ze kterého rostou dvě blizny.

Blizny jsou vlas připomínající struktury, které rostou z kalichu a jsou plně vystavěny větru. Jsou silné a rovné a jejich účelem je zachytit pyl, který může proletět kolem.

CO VÁM MOHOU KONOPNÉ PESTÍKY A BLIZNY PROZRADIT

Pěstitelé bedlivě pozorují barvu pestíků k určení, zda je jejich konopná rostlina připravena ke sklizni. Mladé květy mají bílo-zelené pestíky, které se postupem času změní na tmavě oranžovou, hnědou a nebo červenou. Tato změna je znamením, že je rostlina připravena ke sklizni.

Pestíky můžete také pozorovat k určení, zda samičí rostlina opylovala vaši rostlinu. Pokud to chcete zkontrolovat, vezměte pinzetu a lehce stáhněte listen u základny této struktury.

TRICHOMY

Trichomy jsou tím, co dělá konopí tak jedinečným. Tyto žlázy produkují mnoho fytochemikálií, které jsou důvodem pěstování konopí v téměř každém státu na Zemi.

TRICHOMY

FUNKCE

Trichomy jsou malé, houbovité žlázy, které jsou umístěny na povrchu konopných květů a listů. Jejich funkcí je tvorba pryskyřice, která je bohatá na kanabinoidy, terpeny a flavonoidy. V přírodě rostlina tyto chemikálie tvoří jako sekundární metabolity k ochraně před škůdci a nadbytečným teplem. Pryskyřice také napomáhá pylu přilepit se ke květům.

V hlavičce trichomu dochází k tvorbě velikého množství THC, CBD a terpenů, jako je myrcen, karyofylen a pinen. Trichomy produkují odlišné množství jednotlivých chemikálií v závislosti na odrůdě.

LZE TRICHOMY ZASTŘIHNOUT?

Ne přímo "zastřihnout", ale ovlivnit. Pěstitelé mohou zvýšit množství trichomů na rostlině s pomocí několika technik, jako je například genetická selekce, kvalita půdy, osvětlení a kontrolovaný stres.

CO VÁM MOHOU KONOPNÉ TRICHOMY PROZRADIT

Kromě signalizování faktu, jak moc hustá bude vaše kytka, trichomy také napomáhají s identifikací času sklizně. Průhledné trichomy ukazují, že rostliny jsou stále mladé. Postupem času budou mít mléčně zbarvení. Jakmile je většina trichomů mléčná a některé začínají být jantarové, je čas sklízet.

CO DĚLAT S KONOPNÝMI TRICHOMY PO SKLIZNI?

Trichomy můžete oddělit od povrchu květu a vytvořit tak vysoce silné koncentráty, které vám poskytnou intenzivnější účinky a lepší chuť. Trichomy můžete použít k výrobě:

  • Charasu
  • Scuffu
  • Hašiše
External Resources:
  1. Cannabis Pharmacology: The Usual Suspects and a Few Promising Leads - PubMed https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov
Disclaimer:
Tento obsah je určen pouze pro vzdělávací účely. Zmíněné informace jsou vybrány z výzkumů, které jsou získány z externích zdrojů.

Je vám 18 nebo více let?

Obsah na RoyalQueenSeeds.com je vhodný pouze pro dospělé a neměli by jej prohlížet osoby mladší 18 let.

Ujistěte se, že jste obeznámeni s daným zákonem ve vaší zemi.

Kliknutím na VSTOUPIT potvrzujete,
že vám je
18 a nebo více let.

Příručka k Pěstování Hledač Tématu

Kategorie
eKomi silver seal
4.7 z 5
z 40481 recenzí