.
Vynechání Konopí: Co To Je a Jaké Jsou Abstinenční Příznaky?
Někteří huliči si myslí, že užívání konopí s sebou nenese žádné vedlejší účinky. Nicméně vynechání konopí může s sebou přinést abstinenční příznaky, jako u jiných drog. Můžete tedy očekávat poměrně nepříjemné pocity, nicméně existují způsoby, jak si od nich ulevit. Víte toho dost o abstinenčních příznacích konopí? Více v našem článku.
V tomto blogu se hodně věnujeme diskusi o prospěšných účincích konopí.
Konopí může nabídnout mnoho uklidňujících účinků a mnoho příležitostných uživatelů nikdy nepřijde do styku se závažnými vedlejšími účinky. Nicméně pokud často kouříte konopí, tak si jistě všimnete, že dny bez konopí jsou velice nepříjemné. Mluvíme samozřejmě o abstinenčních příznacích konopí.
Obsah:
Jistě jste zvyklí na to, že často slýcháte o abstinenčních příznacích po vynechání opiátů, nicméně i vynechání konopí může vést k negativním fyziologickým a psychickým pocitům. Možná tyto abstinenční příznaky nejsou tak nepříjemné jako v případě opiátů, nicméně i přesto byste měli vědět, co vás může čekat a jak si od těchto pocitů ulevit.
Jaké jsou abstinenční příznaky konopí?
Ať už se bavíme o cvičení, cukrovinkách či o pití šesti šálků kávy denně, vaše tělo si zvykne na jakoukoliv pravidelnou konzumaci. Jakmile s touto konzumací přestanete, tak se vaše tělo dostane do šoku a začne se podle toho i chovat.
Chroničtí uživatelé konopí mohou být zklamáni z toho, že i vynechání konopí s sebou nese abstinenční příznaky. Náhlé vynechání konopí po dlouhé době chronického užívání s sebou nese následky, které ovlivní fyzickou i mentální pohodu.
Abstinenční příznaky konopí mohou závažně ovlivnit daného jedince, tak jsou klasifikovány jako mentální porucha.
Jak závažné jsou tyto příznaky v porovnání s dalšími látkami, jako je kokain, alkohol a opiáty?
Moc ne. Jasně, abstinenční příznaky po vynechání konopí vás mohou oslabit a přivodit nepříjemné myšlenky, ale nejedná se o život ohrožující stav.
Co způsobuje abstinenční příznaky?
Co přesně vede k těmto nepříjemným příznakům?
I když nemáte valné znalosti o konopí, tak jste již nejspíše slyšeli o THC. Jedná se o hlavní psychoaktivní součást obsaženou v konopí. Pokud zvýšíte užívání THC z jednou za měsíc na každý den, tak si váš mozek vyvine silnější toleranci na THC.
V tomto okamžiku je vaše tělo do jisté míry závislé na THC pro správné fungování. Pokud do toho zatáhneme vědu, tak tento proces lze popsat tak, že receptory CB1 v centrální nervové soustavě (obzvláště v endokanabinoidním systému) jsou znecitlivěné po opakované interakci se stejnou látkou. Vzhledem k tomu, že tyto receptory mají na starost i jinou práci, než zpracování konopí, tak postupem času dojde k úpravě některých mozkových funkcí.
Nicméně to samé nelze říct o kanabidiolu (neboli CBD). Tento kanabinoid nemá žádné psychotropní účinky a na rozdíl od THC neinteraguje přímo s endokanabinoidními receptory. Pokud toto vezmeme v potaz, tak je poměrně jednoduché pochopit, že i každodenní užívání CBD nepovede k abstinenčním příznakům.
Abstinenční příznaky konopí
Níže naleznete několik symptomů, které nejčastěji zažívají lidé, kteří právě přestali s užíváním konopí.
Obvykle se jedná o slabší epizody fyzických a emočních disturbancí, nicméně pokud tyto symptomy přetrvávají a nebo se zhoršují, tak by možná bylo potřeba využít profesionální pomoc.
- Podrážděnost: Tento symptom začíná jako menší nepříjemnost, ale může eskalovat až k iracionální agresi. Jedná se o jeden z prvních symptomů, které začnou lidé s abstinenčními příznaky pociťovat.
- Problémy se spánkem: Chroničtí uživatelé konopí, kteří z ničeho nic přestanou užívat konopí, začnou mít často problémy se spaním, jako je insomnie, lucidní snění a noční pocení.
- Bolesti hlavy: Intenzivní bolest hlavy je také symptomem konopných abstinenčních příznaků. Obvykle se dostaví asi tři dny po vynechání a může trvat týden či dva.
- Chřipkové symptomy: Připravte se na intenzivní pocení společně s horečkou a zimnicí.
- Úzkost a deprese: Pocity paranoii společně se smutkem a náhlou ztrátou zájmu o denní aktivity jsou také symptomy abstinence.
Jak dlouho tyto symptomy přetrvávají?
Každý člověk prochází jednotlivými fázemi abstinenčních příznaků různě dlouho. Ty nejhorší symptomy se obvykle objeví v prvních dvou týdnech po vynechání konopí.
Níže naleznete hrubou časovou osu, která znázorňuje, co se stane během a po těchto dvou týdnech.
Týden 1 |
Přichází fyzická a psychická únava. Nejprve přijde podrážděnost, následovaná úzkostí a problémy se spaním. |
Týden 2 |
Abstinenční příznaky vrcholí a to obzvláště v desátý den. Chroničtí uživatelé nejspíše začnou pociťovat chřipkové symptomy a bolesti hlavy. |
Týden 3 |
Během tohoto týdne začne docházet k úlevě od symptomů. Nepohodlnost polevuje a lidé jsou připraveni se pomalu vrátit do normálu. |
Týden 4 |
Stejně tak jako se plíce obnoví po dlouhé době bez kouření, kanabinoidní receptory v našem mozku také začnou normálně fungovat po čtyřech týdnech abstinence. Po této době by mělo dojít k odeznění všech abstinenčních příznaků. |
Týden 1 Přichází fyzická a psychická únava. Nejprve přijde podrážděnost, následovaná úzkostí a problémy se spaním. |
Týden 2 Abstinenční příznaky vrcholí a to obzvláště v desátý den. Chroničtí uživatelé nejspíše začnou pociťovat chřipkové symptomy a bolesti hlavy. |
Týden 3 Během tohoto týdne začne docházet k úlevě od symptomů. Nepohodlnost polevuje a lidé jsou připraveni se pomalu vrátit do normálu. |
Týden 4 Stejně tak jako se plíce obnoví po dlouhé době bez kouření, kanabinoidní receptory v našem mozku také začnou normálně fungovat po čtyřech týdnech abstinence. Po této době by mělo dojít k odeznění všech abstinenčních příznaků. |
Může Vynechání Konopí Způsobit Psychózu?
Jeden z hlavních argumentů propagandy proti konopí byl vliv na psychické zdraví uživatele.
Tato studie z roku 2007[1] se odkazuje na dřívější výzkum, který tvrdil, že 1 ze 4 uživatelů konopí má zvýšené riziko vzniku schizofrenie "nebo podobné psychotické poruchy". Tato informace nezní příliš povzbudivě pro lidi, kteří chtějí konopí poprvé vyzkoušet.
Je to tedy tak závažné, jak se zdá? Nejnovější studie, která se tímto tématem zabývala, byla vypracována v roce 2017[2] a tvrdí něco jiného. Abychom byli přesní, tak tato studie tvrdí, že dlouhodobé užívání konopí může vést k "lehkým a středním" abstinenčním příznakům, které ovlivní náladu a chování dané osoby. V nejhorším případě budete potřebovat ambulantní péči pro vypořádání se s nepříjemnými pocity, ale to je vše. Kromě tohoto tvrzení neexistuje žádný důkaz, že konopí vede k rozvoji mentálních poruch.
Hospitalizace kvůli chronickému užívání konopí a nebo kvůli vynechání konopí je možná jenom u lidí, kteří již měli diagnostikovanou mentální poruchu. A i v těchto případech často stačí ambulantní pomoc.
Aby abstinenční příznaky konopí kompletně vymizeli, nesmíte užívat konopí či jinou stimulující substanci. Pokud tedy vyměníte konopí za tabák či alkohol, tak je dost možné, že se vaše příznaky zhorší a nakonec budete užívat konopí ve stejném množství jako dřív.
Jak Zabránit a Zvládnout Abstinenční Příznaky Konopí
Prevence je často lepší než léčba a to platí i v tomto případě, jelikož vám může pomoci ulevit od nepříjemných symptomů.
Máte tedy štěstí, jelikož v tomto článku si probereme i řešení, která vám pomůžou v prevenci abstinenčních příznaků a také vám dáme několik rad, které vám pomohou v případě, že se tyto příznaky dostaví.
Níže naleznete několik způsobů, kterými můžete zabránit abstinenčním příznakům. Pokud se budete držet těchto rad, tak prvních 72 hodin po přestání s chronickým užíváním konopí bude daleko snesitelnějších.
-
Hydratujte Se
Voda je život a vzhledem k tomu, že 60-63% našich těl je voda, tak je velice důležité se správně hydratovat.
Jakmile přestanete s užíváním konopí, tak budete chtít vypít alespoň 12 sklenic vody denně. Slazené nápoje či nápoje s kofeinem nejsou vhodné, jelikož vás mohou dehydratovat a budete se poté cítit ještě hůř, tudíž omezte sladké limonády a kávu.
-
Vypoťte to
Existuje mnoho materiálů, které vás vzdělají v oblasti pravidelného cvičení, které je velice prospěšné. Jasně, mít ideální tělo na pláž po celý rok je super, nicméně v našem případě vám pravidelné cvičení pomůže s vyloučením toxinů, které se ve vašem těle drží po dlouhodobém užívání konopí.
Alespoň 30 minut denně je základ. Můžete si vybrat cvičení dle vašeho výběru, ale ujistěte se, že vás bude bavit!
-
Zdravější stravování
Jasně, burgery, hranolky, pizza a zmrzlina jsou všechno úžasně chutná jídla, ale po konzumaci těchto kalorických bomb se můžete cítit zpomaleně a podrážděně. Pokud právě procházíte abstinenčními příznaky, tato jídla vaše pocity pouze zhorší.
Takže v průběhu těchto 4 týdnů je vhodné jíst čerstvé ovoce a zeleninu a také nějaké libové maso. Také je vhodné udělat internetový výzkum a nalézt recepty, které by vám mohli chutnat a snadno zjistíte, že zdravé jídlo nemusí být nudné.
-
Trénujte relaxační techniky
Jak jsme již zmínili, úzkost je jedním z hlavních abstinenčních příznaků. Existuje mnoho způsobů, jak se s ní vypořádat, ale trénování relaxačních technik patří mezi nejjednodušší strategie.
Tyto techniky mohou být obzvláště efektivní, pokud se rozhodnete pro meditaci všímavosti (mindfulness). Toto je označení meditace, při které se soustředíte na právě probíhající moment místo věcí minulých či budoucích vyhlídek. Vše, co potřebujete, je v klidu si na 10 minut denně sednout a uklidnit svou mysl. Takto budete trénovat soustředění na právě probíhající okamžik a také se naučíte, co dělat, pokud budete pociťovat úzkost.
-
Vylepšete své spánkové rituály
Zdravý spánek je při abstinenčních příznacích poměrně veliký luxus. Je tedy velice důležité zlepšit vaše spánkové rituály a vybudovat si z toho rutinu.
Efektivní způsob, jak začít, je chodit do postele ve stejný čas. Tímto způsobem normalizujete váš cirkadiánní rytmus a budete tedy vědět, kdy se budit a kdy se připravit na spánek. Tato jednoduchá změna vylepší vaše spánkové návyky.
-
Hledejte pomoc u lidí kolem vás
Vaši přátelé, partneři a rodina jsou zde pro vás, aby vám poskytli psychickou či fyzickou podporu. Pokud tedy potřebujete pomoc, tak neváhejte a zeptejte se.
Také pomáhá mít kolem sebe pozitivní lidi, kteří vám pomohou.
Boj s abstinenčními příznaky
V závislosti na závažnosti vaší situace se může boj s abstinenčními příznaky konopí velice lišit. Buď to pro vás bude procházka růžovou zahradou, nekonečný boj plný utrpení a nebo něco mezi.
Bez ohledu na vaši zkušenost, jakmile začnete pociťovat abstinenční příznaky, tak budete potřebovat silnou vůli, abyste to vydrželi. Myslete tedy na tipy, které jsme tu zmínili a určitě to zvládnete!
- Reefer madness https://www.ncbi.nlm.nih.gov
- The cannabis withdrawal syndrome: current insights https://www.ncbi.nlm.nih.gov