Příručka pro Pěstování Konopí od Royal Queen Seeds

By Steven Voser

"Proč moje rostliny rostou tak pomalu?". Někdy se problémy s rostlinami marihuany objeví z ničeho nic. Vaše dítko nemuselo vykazovat žádné známky problému, ale nyní jste si všimli, že se vývoj zastavil, a netušíte proč. Zde je několik možných faktorů, které stojí za zpomaleným růstem vaší sazenice nebo rostliny konopí.


18 příčin pomalého nebo zpomaleného růstu konopí

Vídeo aneu: 771062113

1. Stará nebo nekvalitní semena

Stará semena nejenže déle klíčí (pokud vůbec vyklíčí); rostliny vypěstované ze starých semen mohou také někdy růst sníženým tempem. Stejně tak je kvalitní genetika nezbytná pro zdravý a silný růst od semínka až po sklizeň. Náhodná semena z pytlíku nebudou zdaleka tak výkonná jako kvalitní semena získaná z renomované seedbanky.

2. Stres při klonování

Někdy odřezky špatně zakořeňují, což brzdí jejich růst. Abyste tomu zabránili, aplikujte ihned po odběru odřezků trochu zakořeňovacího hormonu.

Také se ujistěte, že vaše prostředí podporuje růst kořenů. Prostředí by mělo být vlhké (ale ne příliš) s hodnotou pH kolem 6,0.

Udržujte teplotu odřezků kolem 22 °C. Pokud bude příliš chladno, nezakoření vůbec, a pokud bude příliš horko, kořeny odumřou.

3. Zdravotní stav kořenů

Když kořeny vaší rostliny nemohou přijímat dostatek kyslíku, zpomalí se metabolické funkce. V některých případech může nedostatek kyslíku zcela zastavit jejich růst. Jedním z častých důvodů je přemokření nebo používání substrátů se špatnou drenáží.

Co s tím dělat? Vytvořte lehký a vzdušný pěstební substrát s dobrou drenáží. Špatně odvodněnou půdu můžete zlepšit přidáním perlitu.

Kořenová zóna pro rostliny konopí by nikdy neměla být o mnoho teplejší nebo chladnější než pokojová teplota. Stejně tak fyzické poškození kořenů, plísně nebo bakterie mohou vážně ovlivnit růst vašich rostlin. Vždy používejte neprůhledné sadbovače, aby se ke kořenům nedostalo světlo, protože to také škodí.

Root Helath

4. Rostliny konopí se příliš roztahují

Natahování mezi sazenicemi může být obzvláště problematické. Tuto reakci může vyvolat více faktorů, ale nejpravděpodobnějším viníkem je nedostatek světla.

Pokud jsou vaše sazenice vytáhlé, zvyšte intenzitu světla nebo světla přibližte. Při regeneraci je podepřete hmoždinkami. V krajním případě je můžete (opatrně) přesadit hlouběji do nového květináče.

5. Rostliny nemají dostatek světla

Ačkoli se požadavky mohou u jednotlivých odrůd lišit, světlo je přesto rozhodujícím faktorem pro vývoj všech rostlin konopí. Nedostatek "dobrého" světla může vést ke zpomalení růstu. Pokud pěstujete v interiéru a máte podezření, že vaše rostliny nemají dostatek světla, zkuste zmenšit vzdálenost mezi lampami a vrcholky rostlin. Pokud pěstujete venku v květináčích, přesuňte rostliny na slunnější místo.

6. Rostliny mají příliš mnoho světla

Jakýkoli druh stresu pro vaše rostliny konopí, včetně mnohahodinového vystavení přímému slunečnímu světlu bez odpočinku, může také zastavit nebo zpomalit růst. Pokud pěstujete v interiéru a máte podezření, že zdrojem stresu je vystavení světlu, snižte jeho intenzitu nebo pokud možno přemístěte lampy dále od korun stromů. Vězte, že sazenice jsou na intenzivní světlo obzvláště citlivé! Pokud pěstujete venku a máte tu možnost, přemístěte rostliny na místo, kde je světlo rozptýlené, například kolem stinného stromu.

7. Nesprávné světelné spektrum

Na to, jak rychle a jak intenzivně rostou rostliny, má vliv spektrum světla, které dostávají. Ujistěte se, že používáte správný typ světla podle jednotlivých fází růstu. Pro zdravý vegetativní růst potřebujete chladnější světlo s větším podílem modré barvy ve spektru, tzv. vegetační světlo. Pro fázi kvetení se používají světla s teplejším, červenějším spektrem.

ESPECTRO DE LUZ INCORRECTO

8. Světelný stres: Přerušení nočního cyklu

Světlo je pro růst všech rostlin nezbytné. Jakékoli změny v intenzitě nebo expozici světla budou mít vliv na růst. Kvetoucí konopí je obzvláště citlivé na přerušení nočního cyklu. Únik světla ve stanu, rozptýlené světlo z pouliční lampy, a dokonce i červené světlo z kamery může narušit kvetení a v nejhorším případě může z rostlin udělat hermafrodity. Z tohoto důvodu je velmi důležité udržovat během doby bez světel úplnou tmu.

Vystavení plevelných rostlin nepravidelné světelné době může způsobit hormonální nerovnováhu, která zmate jejich vnitřní hodiny.

Vaše rostliny by mohly předčasně vykvést nebo by se mohly vrátit do vegetativního stádia. V takovém případě výrazně utrpí růst a výnosy. Z tohoto důvodu dbejte na to, aby byl světelný cyklus konzistentní.

9. Přelévání

Přelévání je jednou z nejčastějších chyb, kterých se začínající pěstitelé konopí dopouštějí. Je to jako dusit rostliny a je to jedna z hlavních příčin pomalého růstu, nedostatku živin, hniloby kořenů, plísní a mnoha dalších problémů. Nezalévejte příliš často a nezalévejte podle pevného rozvrhu. Lepší je zalévat méně často, aby půda mohla mezi zaléváním vyschnout. Dobrým způsobem, jak vyzkoušet, zda máte zalévat, nebo ne, je nadzvednout samotný květináč. Pokud se vám zdá poměrně lehký, je čas zalít znovu.

10. Nedostatek živin

Ačkoli to není tak časté jako překrmování konopí, může být důvodem pomalého růstu i nedostatečné množství živin pro zdravý růst. Vězte, že živiny obsažené ve většině komerčních směsí pro pěstování v květináčích vydrží pouze 3-4 týdny; poté budete muset podávat další kvalitní živiny. Doporučené dávkování pro zdravý růst zkontrolujte na etiketě živinových produktů. Vězte také, že požadavky rostlin na živiny úzce souvisejí s intenzitou světla, kterému jsou rostliny vystaveny. Rostliny pod intenzivním osvětlením rostou rychleji a budou potřebovat více živin než například rostliny pod zářivkami.

11. Nedostatek vápníku

Vápník patří k těm životně důležitým prvkům, které vaše rostlina potřebuje ke zdravému vývoji. Nedostatek vápníku se může projevit následujícími příznaky:

  • Čerstvý růst je pomalý, pokroucený a vlnitý.
  • Mladé výhonky mění barvu a zbarvují se do fialova nebo do žluta
  • Celkový růst rostliny je pomalý a postrádá vitalitu a sílu
  • Nedostatku vápníku můžete předejít přidáním dolomitického vápna do půdy nebo pěstebního média

Nedostatek vápníku můžete okamžitě řešit komerčními přípravky CalMag, které obsahují tekutý vápník. Tyto přípravky můžete přidat do živného roztoku nebo je podávat jako listový postřik.

Uvědomte si, že některé pěstební substráty, jako je například kokos, zvyšují riziko nedostatku vápníku. Pokud pěstujete v kokosu, měli byste používat speciální živiny pro kokos a/nebo pravidelně přidávat CalMag do svého živného režimu.

Calcium Deficency

12. Nesprávná úroveň pH

Nesprávná úroveň pH vašeho živného roztoku patří mezi nejčastější příčiny problémů při pěstování konopí, včetně pomalého růstu. Důvodem je skutečnost, že konopí se daří pouze v relativně malém okně vhodných hodnot pH. Pokud je pH nesprávné, rostliny nejsou schopny přijímat živiny, i když jsou přítomny.

Ujistěte se, že jste vybrali správnou hodnotu pH v závislosti na vaší metodě pěstování. Pokud pěstujete v půdě, dbejte na to, aby se hodnota pH pohybovala v rozmezí 6,5 až 7,0. Pokud pěstujete ve vodní kultuře, je optimální hodnota pH 5,6 až 5,8. Pro pěstování bez půdy, například v kokosu, je optimální úroveň pH 6,0 až 6,3.

13. Příliš nízké nebo příliš vysoké teploty

Konopí má rádo teplo, jenž napomáhá ke zdravému růstu, a nejlépe se mu daří při denních teplotách mezi 25-30 °C. Nižší teploty zpomalují metabolismus rostliny, což má za následek pomalejší růst. Optimální však nejsou ani příliš vysoké teploty. Při velmi vysokých teplotách může tepelný stres také zpomalit nebo dokonce zcela zastavit růst rostliny. Pokud pěstujete v interiéru, nastavte teplotu na příjemnou úroveň. Ochlazování můžete zajistit také pomocí ventilátorů, které nad rostliny vhánějí mírný proud vzduchu. To může také pomoci zabránit vzniku horkých vzduchových kapes uvnitř pěstírny.

14. Příliš velké květináče

Pěstitelé konopí často začínají pěstovat sazenice v malých kelímcích. Později, když rostliny dosáhnou přiměřené velikosti, "přesadí" je do větších nádob.

Pokud začnete pěstovat rostliny konopí v příliš velkých nádobách, hrozí vysoké riziko, že je budete přelévat. Problém spočívá v tom, že sazenice nemohou absorbovat veškerou vlhkost, která se ve velké nádobě nachází, na rozdíl od dospělého konopí, které dokáže "vypít" mnohem více. Kromě toho bude velká nádoba také mnohem déle vysychat.

Chcete-li se vyhnout problémům, které s sebou přináší příliš mnoho půdy a vlhkosti, začněte sazenice pěstovat v menších nádobách, dokud nebudou intenzivně růst. Jakmile budou mít sadu 5-6 skutečných listů (nepočítaje listeny - kotyledony), přeneste je do větší nádoby, alespoň dvakrát větší, než je současná velikost.

Pokud je sazenice již ve velké nádobě a nechcete nebo nemůžete ji přesunout do menšího kelímku, zalévejte pouze malou oblast kolem sazenice.

Jaká je správná velikost nádoby pro vaši rostlinu konopí?

Pomocí tohoto hrubého návodu určete, jakou velikost květináče byste měli pro svou rostlinu konopí použít:

  • Výška rostliny 30 cm: 7,5-11 l nádoba
  • Výška rostliny 60 cm: 11-19 l nádoba
  • Výška rostliny 90 cm: 18-26 l nádoba
  • Výška rostliny 120 cm: 22-37 l nádoba
  • Výška rostliny 150 cm: Nádoba 30-37 l a více
Pots Are Too Big

15. Stres způsobený škůdci / chorobami

Hmyz, škůdci a choroby mohou způsobit poškození a ohrozit imunitní systém rostliny. V lepším případě rostlina přežije, ale bude mít nízké výnosy. V horším případě mohou vaše rostliny uhynout.

Hmyz se může živit listy, což ovlivňuje schopnost rostliny zadržovat vodu a transpirovat. Jiní škůdci mohou poškodit kořeny nebo způsobit další problémy. Kdykoli je vaše rostlina nemocná nebo napadená hmyzem, bude většinu energie věnovat obraně a zotavování se z poškození, což zpomalí růst.

Pokud jsou vaše rostliny napadeny, budete je chtít okamžitě ošetřit vhodnými opatřeními. Ještě lepší je použít preventivní metody (např. neemový olej, bariéry proti slimákům atd.), abyste minimalizovali riziko napadení škůdci. Ve všech fázích růstu dbejte na pravidelnou kontrolu příznaků napadení škůdci, a to i pod listy.

16. Stres způsobený poškozením tkání

Fyzické poškození, například zlomené větve, může výrazně zpomalit růst vaší rostliny. Jakékoli poškození přiměje rostlinu přesměrovat cenné zdroje na opravu ran - zdroje, které by mohly být lépe využity na růst nebo tvorbu květů.

Pokud rostliny pěstujete venku, umístěte je na místo chráněné před silnými větry a prudkými dešti a k udržení opory použijte pletivo a kůly.

Obzvláště zranitelné jsou sazenice a mladé rostliny konopí. Nechte sazenice několik týdnů dozrát v interiéru, než je vysadíte ven.

17. Stres způsobený technikami tréninku konopí

Poškození tkání při vysoce stresových technikách tréninku rostlin vždy způsobuje určité zpoždění ve vývoji rostlin. Pokud však rostliny prořezáváte nadměrně nebo příliš často, může se stát, že nakonec vynaloží více energie na opravu než na růst.

Stress Training

Pokud plánujete prořezávání, nepřehánějte to. Uvědomte si, že každé prořezání může vývoj rostliny zpozdit o několik dní, ne-li týdnů.

Pokud používáte jiné techniky tréninku rostlin, jako je například vrcholový řez, ujistěte se, že jste s ním začali co nejdříve. Pokud pěstujete samonakvétací rostliny, nepoužívejte žádné techniky tréninku rostlin, při kterých dochází k poškození tkání, jako je řez a seřezávání.

18. Věkový stres

Starší rostliny konopí mají jiné požadavky na výživu než mladé rostliny. Jejich tkáně tvrdnou a dřevnatí, jsou méně vitální a nejsou schopny přijímat tolik živin.

Z tohoto důvodu budete muset odpovídajícím způsobem upravit režim krmení. V opačném případě hrozí riziko překrmování, které se následně projeví zpomalením růstu, nedostatkem potravy a nemocemi. Mějte to na paměti, pokud mateřské rostliny uchováváte dlouhodobě.

Je vám 18 nebo více let?

Obsah na RoyalQueenSeeds.com je vhodný pouze pro dospělé a neměli by jej prohlížet osoby mladší 18 let.

Ujistěte se, že jste obeznámeni s daným zákonem ve vaší zemi.

Kliknutím na VSTOUPIT potvrzujete,
že vám je
18 a nebo více let.

Příručka k Pěstování Hledač Tématu

eKomi silver seal
4.7 z 5
z 40484 recenzí