Příručka pro Pěstování Konopí od Royal Queen Seeds

By Steven Voser Reviewed by: Mr José

Níže naleznete přehled toho, proč a jak hnojíme konopné rostliny.


Konopí potřebuje pro správný vývoj mnoho živin, které jsou přirozeně přítomné v životním prostředí. Aby se však vaše rostliny vyvíjely rychleji a vyprodukovaly lepší produkt, tak je budete muset hnojit hnojivy - koncentrovanými živinami.

Níže naleznete všechny potřebné informace o tom, jak, kdy a kolik živin vaše konopné rostliny potřebují.

CO JSOU TO MIKRO A MAKRONUTRIENTY.

Konopí vyžaduje tři nutrienty ve velkém množství. Mezi tyto makronutrienty patří dusík (N), fosfor (P) a draslík (K) a tvoří základní kámen zdraví konopných rostlin. Kvůli tomu jsou tyto živiny často hlavní složkou mnohých hnojiv a často je jich obsah udáván v NPK poměru. Čím vyšší čísla, tím více je daného prvku v daném produktu.

Nicméně konopí potřebuje více než pouhé tři živiny. Musíme tedy také vzít v potaz sekundární nutrienty, jako je vápník, hořčík a síra, které také hrají důležitou roli ve správném a zdravém růstu konopných rostlin:

  • Vápník je důležitý pro správný vývoj buněčné stěny, pomáhá snížit salinitu půdy a pokud je použitý jako doplněk substrátu, také zlepšuje průchodnost vody.
  • Hořčík je zase důležitý pro fotosyntézu a metabolismus sacharidů a také pomáhá stabilizovat rostlinné buněčné stěny.
  • Síra je zase potřebná pro tvorbu chlorofylu a také je nezbytná pro syntézu proteinů, aminokyselin, enzymů a vitamínů a také pomáhá chránit rostliny před různými chorobami.

Kromě těchto živin, rostliny potřebují i další nutrienty v malém množství. Tyto mikronutrienty jsou ale také velice důležité. Zde řadíme například bor, chlor, měď, železo, mangan, molybden a zinek. I když se nejedná o hlavní živiny, tak i přesto hrají velice důležitou roli v různých oblastech zdraví vašich rostlin.

Video id: 207447257

NE VŠECHNA KONOPNÁ HNOJIVA JSOU STEJNÁ

Existuje mnoho různých značek konopných hnojiv, ale tyto hnojiva se mohou velice zásadně lišit.

Obvykle se konopná hnojiva budou lišit ve čtyřech následujících oblastech:

  • Poměr živin: Různé značky používají různé poměry živin, které považují za optimální.
  • Ingredience: Různé značky mohou docílit stejných poměrů živin zcela odlišnými ingrediencemi a to od chemických (či "umělých") až po co nejvíce přírodní.
  • Půda nebo hydro: Hnojiva určená do půdních substrátů jsou velice odlišná od těch, která se používají v hydroponii. Ujistěte se, že užíváte hnojiva určená pro pěstování ve vámi zvoleném substrátu.
  • Doplňky: Mnoho značek také vytváří "doplňky stravy". Tyto produkty obvykle obsahují velice nízký poměr NPK a místo toho obsahují jiné živiny, které jsou určeny pro zlepšení různých aspektů růstu. Mezi tyto doplňky řadíme například melasu.

Obecně platí, že byste se měli soustředit na to, aby vaše rostliny měly dostatek makro a sekundárních živin a až poté jim dodat nějaké ty doplňky stravy. Nadměrné hnojení může vést k chemickým interakcím a nebo ke spálení rostliny, což může zásadně ovlivnit velikost a kvalitu vaší sklizně.

Jakmile vychytáte základní hnojení vašich rostlin, tak se můžete pustit do komplexnějšího hnojení, což může pomoci vyprodukovat větší a silnější sklizeň.

VÝŽIVOVÉ POŽADAVKY PRO SEMENÁČKY, ROSTLINY VE VEGETATIVNÍ FÁZI A KVETOUCÍ KONOPNÉ ROSTLINY

Konopné rostliny mají různé požadavky na výživu podle toho, v jaké fázi svého životního cyklu se nacházejí.

ŽIVINY PRO KONOPNÉ SEMENÁČKY

Konopné semenáčky získají všechny potřebné živiny ze svého semínka a absorbují vodu prostřednictvím listů, jelikož jejich kořenový systém ještě není plně vyvinutý. Proto je důležité mít semenáčky v teplém a vlhkém prostředí.

Semenáčky bude potřeba začít hnojit až budou asi 3-4 týdny staré. V tuto chvíli by měly mít 3-4 pravé listy a tudíž vstupují do vegetativní fáze.

ŽIVINY PRO KONOPNÉ ROSTLINY VE VEGETATIVNÍ FÁZI

Někteří pěstitelé začínají hnojit své rostliny lehkým hnojivem s NPK poměrem 2:1:2 po dobu jednoho týdne. Tímto krokem můžete perfektně seznámit vaše rostliny s hnojivem, které budou mít k dispozici a vyhnout se tak spálení. Nicméně někteří pěstitelé mají skvělé výsledky s hnojivem v poměru 4:2:3.

Uprostřed vegetativní fáze (přibližně 6 týdnů od vyklíčení) budete muset výrazně zvýšit dostupnost živin, jelikož chcete, aby si vaše rostliny vyvinuly silné a zdravé listy. V této fázi většina pěstitelů volí hnojivo s NPK poměrem 10:5:7.

Zvýšené množství dusíku pomůže vašim rostlinám s tvorbou velkých a zelených listů a také s produkcí palic v době kvetení.

Ke konci vegetativní fáze je vhodné snížit množství dusíku a připravit tak rostliny na změnu hnojiva určeného pro kvetení. Většina pěstitelů používá v posledních týdnech vegetativní fáze hnojivo s NPK poměrem 7:7:7.

Doporučení pro hnojení rostlin ve vegetativní fázi:

  • Začátek vegetativní fáze: 2:1:2 – 4:2:3
  • Střed vegetativní fáze: 10:5:7
  • Pozdní vegetativní fáze: 7:7:7

HNOJENÍ KVETOUCÍCH KONOPNÝCH ROSTLIN

Kvetoucí konopí vyžaduje menší množství dusíku a větší množství draslíku k podpoření růstu velkých květů plných pryskyřice. Během prvních dvou týdnů kvetení bude většina pěstitelů hnojit své kvetoucí konopné rostliny hnojivem s NPK poměrem 5:7:10. S postupujícím časem je běžné zvyšovat množství živin a to tak, že množství draslíku bude vždy vyšší než zbytek živin. Uprostřed fáze kvetení bude většina pěstitelů používat roztok s NPK poměrem 6:10:15

Během posledních týdnů kvetení začíná většina pěstitelů snižovat množství hnojiv, aby se rostlina připravila na proplach před sklizní. V tuto chvíli je běžné používat slabší hnojiva s NPK poměrem 4:7:10.

Doporučení pro hnojení kvetoucích konopných rostlin:

  • Začátek kvetení: 5:7:10
  • Střed kvetení: 6:10:15
  • Pozdní fáze kvetení: 4:7:10
  • Poslední týdny: Proplach s vyváženým pH

JAK SPRÁVNĚ ČÍST NÁVOD K HNOJENÍ: JAK ČASTO BYCH MĚL HNOJIT SVÉ KONOPNÉ ROSTLINY?

Většina výrobců hnojiv má k dispozici tabulky pro správné hnojení. Každý pěstitel by si tyto tabulky měl přečíst a porozumět jim, jelikož bude daleko snazší dodat rostlinám živiny, které zrovna potřebují.

Tabulka hnojení je obvykle vypracována pro 12-13-týdenní životní cyklus.

Týdny tohoto cyklu budou nejčastěji napsány na ose X a často zde naleznete i informace o množství světla pro každý týden apod.

Tabulka nebo graf hnojení bude také obsahovat informace o tom, jaké živiny a v jakém poměru by vaše rostlina měla obdržet v daném týdnu jejího života. Hnojiva se obvykle používají jednou týdně a většina výrobců hnojiv vám řekne, v jakém množství byste měli hnojivo zředit s vodou (v litrech nebo galonech). Některé tabulky vám také poskytnou PPM rozsah jejich roztoků. Pokud tedy chcete přesněji měřit množství živin, tak si pořiďte PPM metr.

Jakmile nakrmíte své rostliny, tak je vždy dobrý nápad zkontrolovat PPM a konduktivitu vaší půdy, abyste se ujistili, že vaše rostliny budou správně absorbovat živiny.

JAK PŘIPRAVIT ŽIVINY PRO KONOPNÉ ROSTLINY

Špatné hnojení může kompletně zlikvidovat vaši sklizeň. Nicméně hnojení konopných rostlin může být velice jednoduché. Stačí se držet těchto následujících kroků:

  1. Připravte si vodu. Pokud je to možné, zahřejte svou vodu alespoň na 22 °C, abyste zlepšili absorpci.
  2. Přidejte hnojivo podle návodu a zamíchejte. Použijte PPM nebo EC metr ke změření přesných hodnot.
  3. Pokud je to nezbytné, tak upravte pH vašeho roztoku pomocí kyseliny dusičné či fosforečné pro snížení pH.
  4. Jakmile máte PPM, pH a teplotu na správných hodnotách, tak můžete pohnojit vaše rostliny a změřit hodnotu PPM a EC, abyste se ujistili, že vaše rostliny správně absorbují živiny.

JAK PŘIPRAVIT ŽIVINY PRO KONOPNÉ ROSTLINY

DŮLEŽITOST PPM, PH A TEPLOTY VODY

PPM, neboli parts per milion, je hodnota, která udává, kolik živin je přítomno ve vodě a nebo v pěstebním médiu. Abyste se vyhnuli nadměrnému nebo nedostatečnému hnojení, tak je vhodné vždy změřit PPM vašeho substrátu, abyste zjistili, kolik živin obsahuje. Pokud jsou ve vašem médiu k dispozici živiny i v době dalšího hnojení, tak můžete odečíst hodnotu PPM vašeho substrátu od doporučené hodnoty PPM, kterou stanovuje výrobce hnojiv.

Teplota a pH jsou další, velice důležité hodnoty při hnojení vašich rostlin. Pokud jsou tyto hodnoty mimo, tak to může ovlivnit rychlost absorpce živin. Kdykoliv je tedy čas hnojit, tak udržujte pH vašeho živného roztoku na správné hodnotě a také se ujistěte, že teplota vaší vody je 22 °C.

TIPY PRO LEPŠÍ HNOJENÍ

Níže naleznete několik tipů, které mohou vylepšit vaše hnojení.

Osvojte si chelaci

Většina vysoce kvalitních hnojiv bude obsahovat chemikálie zvané cheláty. Pokud jste ekologickým pěstitelem, tak můžete použít přírodní cheláty, jako je kyselina fulvová či kyselina huminová, které pomohou vašim rostlinám lépe přijímat minerální nutrienty, jako je železo či zinek. Cheláty fungují tak, že pozitivně nabité živiny obalí negativním či neutrálním nábojem a díky tomu budou moci projít skrze póry vaší rostliny.

Vyzkoušejte listovou výživu

Listová výživa - postřik konopných listů - může být skvělým způsobem, jak se vypořádat s nedostatkem nějaké živiny či se škůdci a chorobami. Jedná se také o efektivní krátkodobé hnojení, čímž můžete dodat rostlině sekundární živiny, jako je hořčík či vápník a nebo mikronutrienty, jako je zinek, železo a mangan.

Vždy proplachujte

Živiny jsou velice důležité, ale nechcete, aby nějaký zbytek hnojiv zůstal ve vaší sklizni. Z tohoto důvodu je velice důležité proplachovat vaše rostliny pH neutrální vodou po dobu alespoň jednoho týdne před sklizní. Proplach donutí vaše rostliny použít všechny zbylé živiny, které mají uložené, to vede k čistšímu a jemnějšímu kouři.

SPRÁVNÉ URČENÍ PROBLÉMŮ SE ŽIVINAMI

Nadměrné nebo nedostatečné hnojení může způsobit stres a poškodit tak vaše rostliny. Mějte oči na stopkách a pokuste se co nejdříve odhalit nějaké problémy s výživou vašich rostlin.

Video id: 207447241

NEROVNOVÁHA pH

  • Problémy s pH mohou být způsobeny nerovnováhou ve vašem substrátu, vodě či ve výživě.
  • Nerovnováha pH může dramaticky ovlivnit zdraví vaší rostliny a způsobit mnoho dalších problémů, jako je uzamčení živin, nedostatek živin apod.
  • Pokud se o nerovnováhu pH nepostaráte, tak může dramaticky ovlivnit růst vašich rostlin, což povede ke snížení množství a kvality vaší sklizně.

POPÁLENÍ

  • Nadměrné hnojení může vést k popálení vašich rostlin.
  • Rostliny, které mají k dispozici nadměrné množství živin, budou mít temně zelené listy s téměř křiklavě zelenými špičkami, které se srolují o 90 ° nahoru a také budou mít temně rudé či fialové stonky a větve.
  • Kvetoucí rostliny budou mít žluté kalichy a listy, které poté rychle odumírají.
  • Tento problém se dá vyřešit proplachem kořenů pH neutrální vodou po dobu alespoň jednoho týdne. Poté budete postupně přidávat hnojivo.
  • Měřením PPM a EC se můžete vyhnout tomuto problému.

SPRÁVNÉ URČENÍ PROBLÉMŮ SE ŽIVINAMI

UZAMČENÍ ŽIVIN

  • Uzamčení živin je způsobeno vysokou koncentrací živin v okolí kořenů vašich rostlin a nebo také nerovnováhou pH. Tento problém zabraňuje rostlinám absorbovat dostupné živiny.
  • Uzamčení živin vede k nedostatku živin v rostlinách, což může způsobit žloutnutí listů, spálení špiček listů, nepravidelný tvar a velikost listů či hnědé skvrny na listech.
  • Symptomy se liší podle toho, jaké rostliny vaší rostlině chybí.
  • Tento problém se dá obvykle vyřešit proplachem, kontrolou pH a úpravou hnojení.

NADMĚRNÉ HNOJENÍ

  • Nadměrné hnojení chemickými hnojivy a doplňky může popálit vaše rostliny.
  • Vysoce koncentrovaná chemická hnojiva lze snadno špatně používat a nadměrně tak pohnojit vaše rostliny.
  • Mezi příznaky nadměrného hnojení patří suché a popálené listy, které mají žlutou či hnědou barvu. Dále popálené okraje či ohnuté špičky listů.
  • Začátečníci často nakoupí více doplňky stravy ve snaze napravit problémy s výživou, což často všechno zhorší.
  • Nadměrné hnojení se musí rychle vyřešit proplachem kořenů, stabilizací pH a změnou hnojení.

NADMĚRNÉ HNOJENÍ

NEDOSTATEK ŽIVIN

  • Nedostatek živin je často způsobem nedostatečným hnojením či uzamčením živin.

  • Nedostatek dusíku, fosforu, draslíku či sekundárních živin může způsobit symptomy, jako je suchost listů, žloutnutí a hnědnutí listů či odbarvení stonků.
  • Nedostatek živin se dá vyřešit zvýšením množství hnojiv či nápravou uzamčení živin.

ORGANICKÁ VS CHEMICKÁ KONOPNÁ HNOJIVA

V RQS vždy doporučujeme používat organická hnojiva. Na rozdíl od syntetických hnojiv, organická hnojiva jsou vypouštěna do půdy a absorbována vašimi rostlinami daleko pomaleji, což může dramaticky snížit šanci na popálení rostlin či na vznik problémů s výživou.

Organické živiny jsou také prospěšné pro půdu samotnou, jelikož mohou podpořit vývoj bohatého mikrobiálního ekosystému, který chrání a spolupracuje s vašimi rostlinami.

Organická hnojiva jsou také postupem času pořád lepší, díky čemu jsou ideální pro venkovní pěstitele.

Další výhodou je fakt, že organická hnojiva neprodukují toxické látky a tak snižují dopad vaší sklizně na životní prostředí.

I když v RQS preferujeme organické a ekologické pěstování, tak samozřejmě víme, že chemická hnojiva mají své výhody. Hlavní výhodou je fakt, že jsou daleko rychleji absorbována, což znamená, že se lépe hodí do situací, ve kterých je efektivita velice důležitá (například když potřebujete vyřešit nedostatek nějaké živiny).

Další výhodou je fakt, že díky přesnému poměru živin máte daleko větší kontrolu nad výživou vašich rostlin.

VÝHODY ORGANICKÝCH HNOJIV

  • Menší dopad na životní prostředí
  • Podporují kvalitu a zdraví půdy
  • Vyšší udržitelnost v porovnání s chemickými hnojivy
  • Lepší chuť (podle některých lidí)

VÝHODY SYNTETICKÝCH HNOJIV

  • Rychlejší absorbce
  • Přesný poměr živin - více kontroly nad výživou
  • Dostupnější

HNOJENÍ KONOPÍ - ZÁVĚREM

Se správnou genetikou, správným množstvím živin a vody a s dostatkem světla jste na dobré cestě k vypěstování kvalitního konopí. Pamatujte na to, že nejlepší zbraní ve vašem pěstitelském arsenálu jsou zkušenosti, takže neváhejte na sobě zapracovat.

Je vám 18 nebo více let?

Obsah na RoyalQueenSeeds.com je vhodný pouze pro dospělé a neměli by jej prohlížet osoby mladší 18 let.

Ujistěte se, že jste obeznámeni s daným zákonem ve vaší zemi.

Kliknutím na VSTOUPIT potvrzujete,
že vám je
18 a nebo více let.

Příručka k Pěstování Hledač Tématu

eKomi silver seal
4.7 z 5
z 40481 recenzí