Příručka pro Pěstování Konopí od Royal Queen Seeds

By Luke Sumpter

Návod na pěstování konopí v outdooru v roce 2024.


Venkovní pěstování konopí má několik výhod. Kromě toho, že se jedná o velice příjemnou zkušenost, pěstování venku také umožňuje vypěstovat větší rostliny s většími výnosy. V našem článku si povíme, jak pěstovat konopí v outdooru.

Pěstování konopí v indooru vs outdooru: rozdíly

Pěstování venku obvykle znamená, že budete mít více místa k práci, dostatek sluníčka, dešťovou vodu zdarma, lepší ventilaci a radost z pěstování ve venkovním prostředí.

Nicméně venkovní pěstování s sebou přináší i některé výzvy. Rostliny jsou náchylnější vůči škodlivému hmyzu, zvířatům, přívalům veder či ranním mrazíkům.

Pěstování v indooru poskytne vaším rostlinám lepší přístřeší a pěstitelé mohou plně kontrolovat prostředí, ve kterém pěstují. V indooru můžete snadno změnit teplotu či vlhkost vzduchu a vaše rostliny jsou také více skryty.

Nicméně v indooru máte obvykle k dispozici menší prostor a tudíž menší potenciál k dosáhnutí obrovských výnosů a kromě toho také musíte platit elektřinu za provoz indoorové pěstírny.

Pěstování venkovního konopí

Slunce, čerstvý vzduch a půda. Pěstování outdoorového konopí nabízí mnoho výhod pro pěstitele i pro rostliny samotné. Vše od zdrojů zdarma až po čas strávený pod širým nebem za to stojí.

Výhody pěstování v outdooru

  • Větší rostliny
  • Více prostoru
  • Dešťová voda zdarma
  • Slunce (levnější než umělé osvětlení)
  • Nemusíte měnit světelný cyklus
  • Přirozená ventilace
  • Rostlinní společníci
  • Prospěšný hmyz
  • Půda bohatá na přirozené mikroby
  • Možnost si potrénovat regenerativní metody

Výběr lokace

Takže jste se rozhodli pěstovat v outdooru. Nyní si musíte vybrat správné místo pro vaše rostliny. Chcete takovou lokaci, která má stabilní teplotu, dostatek slunce a také nějaké přístřeší pro ochranu před špatným počasím.

Ujistěte se, že místo na vaší zahradě (či mimo ní) splňuje následující podmínky pro pěstování v Evropě v roce 2024:

  • Teplota nikdy neklesne pod 12°C
  • Teplota nikdy nepřesáhne 30°C
  • 6–8 hodin přímého slunečního světla každý den (ideální je lokace směrem na jih)
  • Přístřeší před přívalovými dešti a přívaly vedra (případně použijte dočasný foliovník a nebo trvalý skleník)

Pěstování venkovního konopí

Pěstitelské Lokace

Jelikož je konopí odolnou bylinou, tak vyroste v různém prostředí. Někteří pěstitelé mají k dispozici rozlehlou zahradu, zatímco jiní se musí spokojit s omezeným prostorem.

  • Balkón

Balkóny jsou přístupné a jsou tak skvělým místem pro pěstování trávy. Nicméně jisté proměnné představují překážky, které mohou závažně ovlivnit velikost vaší sklizně.

Výhody
Nevýhody
Čerstvý vzduch a přirozené osvětlení Balkony směrem na sever nemají téměř žádné přímé světlo
Balkony směrem na jižní stranu mají světlo po celý den Vysoké budovy vystavují rostliny silnějšímu větru
Méně poplatků za vodu a elektřinu -
  • Střecha / Terasa

Pěstování konopí na střeše či terase má několik výhod, které balkonům chybí. Nicméně i zde nalezneme několik nevýhod.

Výhody
Nevýhody
Střechy mají světlo po celý den za předpokladu, že jim nestíní vyšší budovy Z vyššího bodu jste na ráně
Dobrý přístup k dešťové vodě Rostliny jsou náchylnější vůči bouřkám a intenzivnímu teplu
Střechy jsou diskrétnější než balkony -
  • Soukromá Zahrada

Vaše osobní zahrada je velice příjemným místem pro pěstování konopí. Pěstitelé často naleznou klid při pečování o své rostliny v letních měsících.

Výhody
Nevýhody
Dostatek místa Škůdci mohou napadnout vaše rostliny
Možnost pěstovat další rostliny pohromadě Riziko vzniku plísně, jako je například Srpovnička (Fusarium)
Diskrétnost -
  • "Partyzánské" (Guerrillové) Pěstování

Partyzánské pěstování umožňuje pěstitelům pěstovat rostliny mimo vlastní pozemek. Pokud si vyberete skrytou lokaci v přírodě, tak můžete vypěstovat poměrně velikou sklizeň s téměř nulovým rizikem.

Výhody
Nevýhody
Nejste nikomu na očích Rostliny jsou vystaveny špatnému počasí a záplavám
Nízké riziko Zvýšené riziko škůdců a onemocnění
Velice levné s téměř nulovou investicí Někdo může náhodou objevit vaše rostliny
  • Skleník

Skleníky nabízejí to nejlepší z obou světů. Můžete díky nim využít přirozené sluneční světlo, zatímco také poskytují teplo a přístřeší, podobně jako v indooru.

Výhody
Nevýhody
Možnost prodloužení venkovní sezóny Rostliny mohou být ve stresu při návalech vedra
Ochrana před některými druhy škůdců Při nedostatečné ventilaci může dojít k zástavě proudění vzduchu a ke zvýšení vlhkosti

Faktory, Které Vzít V Potaz Při Výběru Místa K Pěstování

Každá lokace má své výhody a nevýhody. I když jsou někteří pěstitelé limitováni pouze na jedno místo, jiní mají to štěstí a mohou si vybrat z několika možností.

  • Zalévání

Zalévání se může stát poměrně náročnou domácí prací. Venkovní rostliny sice mohou využít deště, nicméně také mohou zažít i sucho. I když zalévání všech vašich rostlin na zahradě či ve skleníku může být náročné, pokud si připravíte zavlažovací systém, pak máte téměř nulovou práci.

Rostliny, které budete pěstovat v **partyzánském stylu, jsou obvykle více zanedbávané než ty, které máte doma na zahradě. Pokud si však vyberete místo, které je blízko vodního toku, tak se nebudete muset tahat na vaši tajnou lokaci s vodou z domova.

  • Záhony A Nebo Květináče?

Květináče vám umožní volně pohybovat s rostlinami v případě, že se například zhorší počasí. Smart pots a nebo air pots také pomáhají minimalizovat riziko vzniku plísně a také dodávají kořenům vzduch.

Na druhou stranu vám vyvýšené záhony umožní pěstovat několik drůhu společně v jednom záhonu. Nejenže tak můžete obohatit biodiverzitu v půdě, ale také můžete vytvořit ochranný štít před škůdci a přilákat prospěšný hmyz.

  • Světelné Znečištění a Konopí

Nadměrné světelné znečištění z veřejného osvětlení může způsobit, že vaše rostliny zůstanou (a nebo se vrátí) ve vegetativní fázi. Pěstitelé, kteří se musí potýkat s tímto problémem, by měli popřemýšlet nad pěstováním samonakvétacích odrůd. Tyto odrůdy rostou velice rychle a nevyžadují žádný specifický světelný cyklus k navození kvetení.

  • Poškození Větrem

Pokud pěstujete na balkóně, střeše a nebo na své zahradě a žijete v oblasti, kde jsou silné větry, tak byste měli popřemýšlet nad bariérami či ploty. Pokud máte v plánu použít mulč, tak použijte těžší substráty, které zatížíte kameny.

  • Počet Hodin Světla

Snažte se pěstovat vaše rostliny na nejslunnějším místě. Konopí vyžaduje ke správnému růstu alespoň šest hodin nepřerušeného slunečního světla denně.

  • Bezpečnost

Pokud pěstujete v otevřené zahradě a nebo je váš balkón v prvním či druhém patře, pak vaše rostlinky mohou být vystaveny dalším milovníkům konopí. Ujistěte se, že dostatečně chráníte své rostliny před zloději či hladovou zvěří.

Faktory, Které Vzít V Potaz Při Výběru Místa K Pěstování

Genetika

Jakmile si vyberete vhodné místo na pěstování, tak si musíte vybrat i odrůdu. Při výběru odrůdy musíte vzít v potaz prostředí, ve kterém budete pěstovat a také musíte popřemýšlet nad tím, jaké účinky od svého konopí očekáváte.

Pokud žijete více na severu a máte kratší pěstební sezónu, pak je vhodné si vybrat rychle kvetoucí a odolnou genetiku, jako jsou například různé samonakvétací odrůdy. Pokud žijete spíše jižněji, pak můžete pěstovat i vysoké sativy, které kvetou delší dobu a nebo si můžete zvolit nějakou hybridní odrůdu, které se v tomto teplém podnebí bude skvěle dařit.

Hledáte specifickou chuť? Pak prozkoumejte terpenový profil jednotlivých odrůd, ze kterých vybíráte. Preferujete ovocnou či zemitou chuť? A nebo máte nejradši citrusovou a nebo chuť připomínající sladkosti?

K vypočtení výnosů, velikosti a doby kvetení konkrétní odrůdy můžete využít data jednotlivých seedbank. Pokud můžete pěstovat bez jakýchkoliv omezení, pak popřemýšlejte nad obrovskými a produktivními odrůdami. Pokud chcete pěstovat diskrétně, tak si vyberte menší a diskrétnější odrůdy.

Klíčení

První fáze života vaší konopné rostliny je klíčení. Během tohoto procesu si semínko vytvoří svůj první kořínek a vyroste do semenáčku. Klíčení vyžaduje tři specifické faktory: tmu, mokrou půdu a vlhkost vzduchu. Společně tyto elementy aktivují vaše semínko. Jaká náhoda, že půdní substrát splňuje všechny tři faktory na jedničku!

Pěstitelé v teplejších klimatech mohou vysadit své rostliny přímo do venkovních květináčů či záhonů. Nicméně rostliny vyžadují během prvotního růstu vyšší vlhkost. Popřemýšlejte tedy nad vysazením ve skleníku či foliovníku.

Pokud žijete v chladnějším klimatu, tak můžete vysadit svá semínka uvnitř. Jakmile semenáčky trochu povyrostou a jakmile se oteplí, tak je můžete přesadit přímo do půdy na vaší zahradě a nebo do větších květináčů.

Předtím, než se rozhodnete nechat naklíčit vaše semínka, tak si sežeňte vysoce kvalitní substrát. Organický půdní substrát poskytne vašim rostlinám vše, co potřebují k životu: živiny, prospěšné bakterie a synergistické houby.

K naklíčení vašich semínek udělejte jamku do vrchní části půdy. Vložte semínko do jamky a jemně jej přikryjte půdou. Zalejte trochou vody. Klíček by se měl objevit během 2–7 dnů.

Fáze semenáčku trvá asi dva týdny. Poskytněte vaší mladé rostlince dostatek osvětlení, relativní vlhkost vzduchu kolem 70% a trochu vody.

Germinating

Údržba rostlin

Vegetativní fáze začíná tehdy, jakmile skončí fáze semenáčku. Během této doby se vaše rostliny budou soustředit na fotosyntézu k tvorbě energie. Očekávejte zvýšený růst velkých listů. Při údržbě vašich rostlin vezměte v potaz následující:

Zalévejte vaše rostliny pouze tehdy, jakmile vrchní 3–5 cm půdy vyschnou. Pokud budete nadměrně zalévat, tak to může vést ke vzniku kořenové hniloby či jiného onemocnění.

Čas od času otestujte vaši půdu a ujistěte se, že její pH je v rozmezí 6,0–7,0. Toto rozmezí je optimální pro příjem živin.

Ohledně Zalévání

Snažte se zalévat vaše rostliny pokaždé, kdy vrchní 3 centimetry půdy kompletně vyschnou. Pokud budete zalévat více, tak riskujete kořenovou hnilobu. Pokud máte v plánu během doby pěstování jet na dovolenou, tak si sestavte automatický zavlažovací systém, díky kterému budou vaše rostliny hydratované.

Škůdci a prevence

Jedna z největších výzev při venkovním pěstování jsou škůdci. Pomocí těchto tipů se jim můžete vyhnout:

  • Dravý hmyz: Přiveďte na svou zahradu dravý hmyz, jako jsou například berušky či parazitické vosičky, které mohou pomoci ochránit vaše rostliny před škůdci.
  • Rostlinní společníci: Vysaďte vedle vašeho konopí bazalku, meduňku či kopr. Tyto bylinky odhání škodlivý hmyz.
  • Prospěšné houby: Půda, která obsahuje mykorrhizní houby, může pomoci chytit a zabít hlístice - půdní mikroorganismy, které útočí na konopné kořeny.
  • Fyzické překážky: Pokud máte problém s většími zvířaty, jako jsou různí ptáci či jeleni, pak použijte k ochraně vašich rostlin drátěný plot či jiné překážky.

Ochrana Před Opylením

Pokud chcete vypěstovat ty nejlepší palice, pak budete muset ochránit vaše rostliny před opylením. Opylené květy jsou menší, plné semínek a méně silné. I když jiné rostliny chcete opylit, při pěstování konopí si musíte dávat pozor na samčí rostliny, jelikož vám mohou kompletně zničit celou vaši sklizeň.

Pokud pěstujete z regulérních konopných semínek, tak musíte být proaktivní při rozdělení vašich rostlin dle pohlaví, abyste zabránili opylení.

Kalendář venkovního pěstitele 2024

Tento kalendář se týká průměrného klimatu v Evropě. Pokud žijete v oblasti, kde panuje extrémnější klima (a nebo žijete na jiné polokouli), pak je vhodné se podívat na relevantní podmínky pro pěstování.

Dále je vhodné zmínit, že různé odrůdy rostou mnohem rychleji nebo pomaleji než jiné odrůdy. Vždy pamatujte na individuální vlastnosti vaší vybrané odrůdy.

Jistě si také všimnete, že náš kalendář bere v potaz roční období a pozici slunce a měsíce. Mnoho pěstitelů pracuje s měsíčním cyklem, jelikož tento přirozený satelit ovlivňuje pohyby vlhkosti, mízy a jemných energií.

  • Indoorové klíčení

Pokud žijete v chladnějším podnebí, tak začněte klíčit vaše rostliny v indooru kolem 9. března. Toto datum je přesně před úplňkem a to povede k větším a aromatičtějším palicím.

Jarní rovnodennost připadá na 20. březen. Během tohoto času prochází slunce skrze rovník a jedná se o první jarní den. Delší dny a zvýšená intenzita slunečního záření znamená, že právě začala venkovní pěstitelská sezóna. Semínka klíčí 2–7 dní a poté se z nich stávají semenáčky.

Outdoor Grower’s Calendar 2023

  • Semenáček / pěstování v indooru

Fáze semenáčku trvá asi dva týdny předtím, než se vaše rostliny přehoupnou do vegetativní fáze. Pokud žijete v chladnějším podnebí, tak stále pěstujte v indooru až do půlky dubna, kdy začne být tepleji a také budou delší dny.

  • Vysetí a přesunutí ven

Pokud žijete v teplejším klimatu, tak nyní je čas nechat semínka vyklíčit přímo venku. Také je možné přesunout indoorové rostliny ven a přesadit je do půdy či větších květináčů.

Pokud chcete orientovat vaše pěstování kolem lunárního cyklu, tak se je snažte přesadit, zatímco ustupující měsíc přejde do fáze půlměsíce.

Po přesazení se vaše rostliny zakoření v půdě a budou pokračovat ve vegetativní fázi. Jakmile bude pomalu začínat léto, tak budou dostávat dostatek světla k pořádnému růstu. Rostliny budou pořád růst do té doby, dokud nebude Severní pól nejvíce nakloněn k slunci.

  • Poleva a školení

Jakmile si vaše rostliny zvyknou na nové prostředí, tak je můžete zastřihávat či použít jiné pěstitelské metody. Tyto metody pomáhají zvýšit výnosy, otevřít korunu či se díky nim s rostlinami snáze pracuje.

Metody, jako je LST, lze provozovat od června až po zač

Snažte se zastřihávat vaše rostliny, jakmile je dorůstající měsíc ve fázi půlměsíce, ideálně ve vodním znamení.

  • Pohlaví

I když vaše rostliny ještě nekvetou, tak i přesto lze rozeznat jejich pohlaví. Snažte se tedy odstranit všechny nechtěné samčí rostliny, které by mohly opylovat vaše samice. Pohlaví rostliny poznáte podle útvarů, které se tvoří u jednotlivých nodů - to je oblast, ve které je větev připojena k hlavnímu stonku.

Samičí rostliny budou mít v této oblasti malou bulku s rostoucím chlupem - pestíkem. Samčí rostliny budou mít pouze malou bulku bez chlupu. Pokud nechcete vypěstovat semínka, pak je nezbytné odstranit všechny samčí rostliny.

  • Prostřihávání

Nyní jsou vaše rostliny ve fázi kvetení. Jakmile se přiblíží podzimní rovnodennost, tak se začnou dny krátit a to je signál pro rostliny, že mají začít kvést. Snažte se je před tímto datem pořádně prostříhat, aby všechny palice dostaly co nejvíce světla.

Zastřihávejte vaše rostliny od středu července až po konec srpna. Odstřihněte všechny zbytečné listy během ubývajícího měsíce. 

  • Sklizeň

Sklizeň je asi ta nejvíc vzrušující fáze pěstování konopí a nastává od půlky září až do půlky listopadu. Nyní je na čase sklidit plody vaší tvrdé práce. Začíná se ochlazovat, dny se krátí a blíží se zimní slunovrat. 

Skliďte vaše palice během rána, když měsíc ubývá.

Je vám 18 nebo více let?

Obsah na RoyalQueenSeeds.com je vhodný pouze pro dospělé a neměli by jej prohlížet osoby mladší 18 let.

Ujistěte se, že jste obeznámeni s daným zákonem ve vaší zemi.

Kliknutím na VSTOUPIT potvrzujete,
že vám je
18 a nebo více let.

Příručka k Pěstování Hledač Tématu

eKomi silver seal
4.7 z 5
z 40276 recenzí