Příručka pro Pěstování Konopí od Royal Queen Seeds

By Luke Sumpter


Zlomené, ohnuté nebo oddělené stonky jsou častým pěstitelským problémem, zejména u začínajících pěstitelů. Mohou vážně ohrozit vaše pěstování a omezit konečný výnos. S péčí a pozorností však lze tyto problémy poměrně snadno odstranit. Dokonce i větve, které se z rostliny zcela ulomily, lze zachránit pomocí několika jednoduchých metod.

Co způsobuje zlomené nebo ohnuté stonky?

Stonky mohou být poškozeny i tak jednoduchou věcí, jako je neopatrné přemístění rostliny. To může být problém zejména u rostlin, které jsou pevnější a vzpřímenější. Kromě toho může větve a stonky podobně poškodit i vítr nebo nadměrné proudění vzduchu.

Stonky a větve se mohou zlomit nebo ohnout také v důsledku používání pěstitelských technik, jako jsou metody nízké a vysoké stresové zátěže. Techniky, které ohýbají větve nebo je jinak namáhají, mohou ze své podstaty vést ke komplikacím. I když se větve nerozlomí nebo nezlomí úplně, poškození způsobené jejich přílišným ohýbáním může zhoršit vitalitu a produktivitu vašich rostlin.

Je důležité zlomené nebo jinak poškozené stonky rychle ošetřit. Podobně jako u člověka, i u rostlin mohou otevřené rány vést k infekci. Takovéto zlomy a otevřené rány vedou nejen k nižšímu výnosu, ale mají potenciál rostlinu zcela zahubit.

What Causes Broken or Bent Stems?

Zlomený stonek neznamená jen poškození strukturální součásti rostliny. V těchto přírůstcích se nachází také cévní systém, který přenáší vodu a živiny z jednoho místa na druhé. Tuto síť tvoří složité tkáně zvané xylém a floém, které tyto životně důležité látky rozvádějí pomocí kombinace kořenového tlaku a transpiračního tahu.

Může se zlomený stonek rostliny ještě zahojit? Ano! Pokud se stonek rostliny ohne nebo zlomí, je důležité jej co nejrychleji opravit, aby živiny a voda mohly dále proudit. Odkládáním opravy odřízneme zlomený konec od výživy a snížíme šanci, že dojde k uzdravení.

K jakému poškození stonků obvykle dochází?

Tři nejčastější typy poškození stonků jsou zlomené nebo rozštěpené stonky, ohnuté stonky a oddělené stonky.

  • Zlomené stonky

Při školkování tuhých rostlin nebo při školkování ve fázi kvetení jsou rostliny vystaveny zvýšenému riziku zlomení stonků. Pokud nejsou tyto stonky ošetřeny, přestanou jejich větve růst. Tyto stonky lze snadno upevnit páskovou metodou nebo pomocí podpůrné konstrukce. Rostliny mají přirozený hojivý mechanismus, který jim umožní, aby se samy opravily. Pokud však budete jedgnat dostatečně rychle, nemusíte si snížení produkce rostlin na těchto větvích ani všimnout.

What Kind Of Damage Typically Happens To Stems?
  • Ohnutý stonek

Jedná se o nejčastější typ poškození stonků, ke kterému dochází. Pokud jsou větve ohnuté nebo příliš namáhané pěstitelskými technikami, může dojít k jejich trvalému poškození. Ohnuté stonky nejsou schopny se samy udržet. Ohnuté nebo složené větve mohou ztížit příjem vody a živin rostliny. Tyto stonky budou růst i nadále, ale pomaleji než zbytek rostliny. Není to jen proto, že jsou ohnuté, ale také proto, že kvůli ohnutí visí níže, což jim může bránit v přístupu světla.

What Kind Of Damage Typically Happens To Stems?
  • Oddělené stonky

Větve, které se zcela ulomily a oddělily od rostliny, mohou být jedním z nejvíce stresujících problémů, s nimiž je třeba se vypořádat. Naštěstí lze tyto oddělené stonky zacelit a opravit stejnými technikami, jaké se používají u jiných druhů poškození stonků. Vyžadují pouze větší péči a pozornost než ohnuté nebo zlomené stonky. Pokud je však oddělený stonek malý nebo se nachází ve spodní části rostliny, může být nejlepší jej jednoduše vyhodit a snížit ztráty.

What Kind Of Damage Typically Happens To Stems?

Jak můžete opravit zlomené nebo odlomené stonky?

Nejběžnějším způsobem opravy zlomených stonků je použití páskové metody. K zacelení rostlin lze použít lepicí pásku i izolepu. Který druh použijete, závisí na rozsahu poškození a hmotnosti opravované větve.

Při opravě zlomených stonků postupujte podle následujících kroků:

  1. .Připravte si kousek lepicí pásky o délce asi 10 cm (u větších stonků/větví můžete potřebovat více).
  2. Omotejte pásku kolem zlomeného stonku a ujistěte se, že zcela zakrývá jeho původní základnu.
  3. Ujistěte se, že stonek a jeho základna jsou pevně přibaleny k sobě, aby bylo možné stonek opravit.
  4. Pásku nechte nalepenou po dobu 2-4 týdnů.
  5. Každý den kontrolujte průběh hojení.

Tip: Místo samotné pásky použijte dlahu, která vyrovná zatížení poraněné větve. Přilepte kousek dřeva nebo tužku rovnoběžně se zlomeninou. Dbejte na to, abyste pásku omotali kolem místa zlomu s přiměřenou těsností. Příliš volné omotání způsobí, že zlomené konce vyklouznou ze spojení. Příliš pevné omotání ještě více poškodí vegetativní tkáň. Pokud jde o odstranění pásky, postupujte opatrně, aby nedošlo k jejímu dalšímu poškození. Pokud se tkáň ještě nezahojila, můžete snadno způsobit trhlinu, pokud budete postupovat příliš hrubě.

How Can You Fix Broken or Detached Stems?

Jak opravit ohnuté stonky

Můžete také použít vnější podpěry, které chrání poraněné místo před působením gravitace. Po zalepení zlomeniny postupujte podle níže uvedených kroků, abyste odlehčili zlomenou větev.

  1. Zvolte si konstrukci: Na výběr je spousta konstrukcí, včetně malé plastové nebo kovové mřížky nebo jednoduchých bambusových kůlů zapíchnutých do půdy.
  2. Přivažte rostlinu: Pomocí měkkých zahradních úvazků jemně přivažte zlomenou větev k podpůrné konstrukci. Jeden úvaz použijte těsně před zlomem a druhý za zlomem, abyste zranění podepřeli z obou stran.
  3. Přidejte trochu stresu: Vazby odstraňte několik dní před plánovaným odstraněním pásky. Dejte rostlině čas, aby se přizpůsobila gravitační síle, a připravte tak zlomená pletiva na počáteční šok.
How To Fix Bent Stems

Proč nevyužít této příležitosti k tréninku a přetvoření rostliny během jejího hojení? Použití ohýbacích spon Royal Queen Seeds nejenže zpevní zlom, ale pomůže vám dosáhnout lepšího tvaru. Než budete pokračovat, nedoporučujeme ohýbat stonky u rostlin, které kvetou. Během prvních dvou týdnů kvetení vám to může projít, ale po tomto okamžiku je lepší proces kvetení dále nenarušovat.

  1. Použijte tréninkovou sponu a ohněte rostlinu požadovaným směrem.
  2. Tréninkovou sponu vyztužte páskou, aby byla bezpečná a podporovala zlom.
  3. Po 2-4 týdnech odstraňte pásku a ponechte klip na místě.

Udržujte přísun živin

Vaše rostliny nyní potřebují živiny více než kdy jindy. Většina minerálních látek ve vámi vybraném hnojivu hraje důležitou roli při fotosyntéze, enzymatických reakcích a tvorbě bílkovin. Dodržujte v tomto období pravidelný plán hnojení. Doporučujeme také ošetřovat rostliny přírodním hnojivem, které se v období hojení pomalu rozkládá. Doplňte hnojivo vermikulitem, netopýřím guánem a nebo prolijte kořeny kompostovým čajem bohatým na mikroby.

Jak můžete chránit rostliny před poškozením stonků?

Hlavním způsobem, jak chránit rostliny před poškozením stonků, je opatrnost při manipulaci s nimi, zejména při přemisťování rostlin nebo při použití tréninkových technik, které namáhají stonky nebo větve. Při školkování rostlin a ohýbání větví dávejte pozor, abyste to nepřehnali. Rostliny s tuhými stonky a strukturami jsou obzvláště náchylné k poškození. Ačkoli je lze snadno opravit, je lepší věnovat náležitou péči, aby k problému vůbec nedošlo.

Doporučujeme přijmout vhodná opatření, abyste rostliny ochránili před nadměrným poškozením větrem nebo prouděním vzduchu. Pohybující se vzduch může rostlinám konopí přinést řadu výhod, včetně posílení stonků. Jeho přílišné množství však může způsobit značné strukturální poškození, což se odrazí na zdraví a výnosu. Při dostatečně silném větru mohou být rostliny převráceny a nebo zcela vyvráceny z půdy.

Posílení a ochrana rostlin proti větru je jednoduchá a levná. Obvykle není vhodné konopí pevně zajistit, protože to zcela zabrání pohybu. Mnohem lepší je mít rostliny vedle nějakého větrolamu. Řady živých plotů nebo stromů mohou sloužit jako přirozená ochrana. Ploty a zdi mohou sloužit jako umělé zábrany. Vhodnými větrolamy mohou být také bambusové rohože, stínicí tkaniny a plastové fólie. Někteří pěstitelé také dávají přednost plotům z pletiva, které rostliny obklopují. Tyto ploty lze následně překrýt látkou nebo plastem, aby fungovaly jako účinné zábrany.

Treláže ochrání vaše rostliny před nepřízní počasí a občasnými nárazy, které obvykle lámou větve konopí. Válcové mříže, jako jsou klece na rajčata, se skvěle hodí jak do nádob, tak na vyvýšené záhony, kde poskytují pevnou boční oporu.

ScrOG využívá horizontální mříže. Ačkoli hlavním cílem této techniky je tvarování rostlin, zástěna nabízí také strukturální oporu. Kromě toho, že mřížování pomáhá předcházet zlomům, stále umožňuje dostatečné proudění vzduchu, které pomáhá v boji proti houbovým patogenům.

Vysoce zátěžový trénink (HST): Záměrné poškození stonku

Techniky tréninku ve vysokém stresu (HST) ve skutečnosti vyžadují záměrné poškození stonků konopí. Ačkoli vás tento koncept může vyděsit, tyto techniky jsou účinné při zvyšování výnosů. Podívejte se na ně níže:

Super ořezávání Tato technika spočívá ve štípání stonků, porušení jejich vnitřní cévní soustavy a využití jejich poúrazové ochablosti ke změně směru růstu. Zdá se to brutální, ale pěstitelům to umožňuje tvarovat koruny stromů tak, jak uznají za vhodné.
Dělení stonků Vzít do ruky ostrý nůž na větve konopí se zdá jako hrozný nápad, ale mnoho pěstitelů hlásí lepší výsledky po vertikálním rozříznutí hlavního stonku.
Vrcholkování
/fimming
Obě tyto techniky zahrnují seříznutí (části nebo celého) hlavního rostoucího vrcholu s cílem vytvořit rovnoměrnější koruny a zvětšit místa pro květy.
  • Jak vypadá srovnání s LST?

Nízkostresový trénink je šetrnější. Namísto řezání, zaštipování a stříhání se při LST jemně usměrňuje růst větví pomocí měkkých úvazků a rostlinných spon. Konečný výsledek? Větší boční růst, lepší struktura koruny a rovnoměrnější rozložení světla.

Stonky konopí: přehlížené, ale anatomicky důležité

Zatímco se rozplýváme nad velkými květy a svěžími vějířovitými listy, stonky konopí bereme jako samozřejmost. Dokud se nezlomí! Tyto robustní zelené přírůstky poskytují rostlinám strukturu, ale jsou v nich také uloženy složité cévní tkáně, které přenášejí živiny a vodu kolem našich plodin. Pomocí nesčetných tréninkových technik můžete převzít kontrolu nad svými stonky, tvarovat je podle svých preferencí a těšit se z těžších a bohatších výnosů.

Je vám 18 nebo více let?

Obsah na RoyalQueenSeeds.com je vhodný pouze pro dospělé a neměli by jej prohlížet osoby mladší 18 let.

Ujistěte se, že jste obeznámeni s daným zákonem ve vaší zemi.

Kliknutím na VSTOUPIT potvrzujete,
že vám je
18 a nebo více let.

Příručka k Pěstování Hledač Tématu

eKomi silver seal
4.7 z 5
z 40276 recenzí