By Luke Sumpter

Není zvláštní, že přirozeně se vyskytující bylinka způsobila obrovskou bouři v lidské civilizaci?

I když několik zemí do jisté míry legalizovalo konopí a mnoho dalších nad tím uvažuje, tak stále můžeme na internetu i jinde najít obskurní mýty, které jsou spjaté právě s touto rostlinou. Mnoho těchto mýtů se naprosto vysmívá moderní vědě a řada lidí je používá k udržení drakonických zákonů o konopí.

Na druhou stranu ale existují i mýty, které vykreslují konopí v příliš pozitivním světle a mluví o konopí jako o zázračném všeléku, který nemá žádné nevýhody. Tyto mýty jsou ale také škodlivé pro image naší oblíbené rostliny.


Pojďme Si Vysvětlit 10 Mýtů O Marihuaně

Níže se podíváme na 10 nejběžnějších mýtů o konopí. Předtím ale musíme vzít v potaz zaujatost, která je na obou stranách barikády. Mnoho skupin bojujících proti konopí otáčí realitu, ale stejně tak to funguje i ve skupinách, které bojují za konopí. V našem článku budeme nezaujati a budeme se věnovat těm nejběžnějším mýtům o konopí bez ohledu na to, zda jsou pozitivní či negativní. Jinými slovy se pokusíme vnést trochu transparentnosti do tohoto problému.

1. Užívání Konopí Vede K Vyšší Kriminalitě

Prohibice konopí znamená, že užívání, pěstování či prodej této bylinky je trestné. Tento stav zcela přirozeně vede k tomu, že tato bylinka se objevuje hlavně na černém trhu a to i vedle daleko tvrdších drog, jako je kokain či heroin. Zatímco tvrdší drogy jsou součástí s gangy spojeného násilí, samotné užívání konopí nevede ke zvýšené kriminalitě. Ke zvýšené kriminalitě vede jeho nezákonný status.

Pokud však existuje legální trh s konopím, tak je možné vydávat licence a danit výdělky z konopného trhu, čímž se odklání peníze od černého trhu a to oslabuje sílu jeho členů.

Navíc nebylo prokázáno, že kouření konopí vede k tomu, že jedinci jsou náchylnější na spáchání trestného činu. Jistě, kriminálníci statisticky užívají konopí a nebo jiné drogy mnohem častěji než normální populace, ale korelace se nerovná kauzalitě.

I když se vám to může zdát přitažené za vlasy, tak legalizace konopí nepřispívá[1] k jakémukoliv statistickému nárůstu násilných zločinů. Je velice zajímavé, že mnoho lidí bojujících proti konopí často zapomíná zmínit, kolik násilných činů je spjatých s užíváním alkoholu a to i přesto[2], že je alkohol legální.

Užívání Konopí Vede K Vyšší Kriminalitě

2. Konopí je Vstupní Droga

Všichni si tuto větu jistě pamatujeme ze školní protidrogové lekce. Jistě to znáte, skupinka lidí stojí před stovkami dětí a odevzdává odkaz, že "stačí pouze jedno potáhnutí". I když jejich záměry jsou správné, tak lidé organizující tyto akce často hází všechny drogy do jednoho pytle a předávají myšlenku, že jakmile vyzkoušíte jednu drogu, tak se vydáte na cestu, na které zákonitě musíte vyzkoušet všechny drogy.

A to prostě není pravda.

Miliony uživatelů konopí po celém světě si pravidelně vychutnávají konopí bez myšlenky na to, že by měli vyzkoušet tvrdší drogy. Kromě toho mnoho uživatelů tvrdých drog nikdy konopí nevyzkoušelo.

Konopí je Vstupní Droga

3. Konopí Je Nebezpečná a Návyková Droga

Tvrzení, že konopí je vstupní drogou, často pramení z argumentu, že konopí, stejně jako tvrdé drogy, dostane uživatele do silného cyklu závislosti. Nicméně konopná rostlina se velice liší od mechanismů závislosti, které mají různé další látky, jako je heroin či kokain. Na rozdíl od těchto drog, konopí obecně nevede k silné závislosti a nebo k abstinenčním příznakům. 

Konopí Je Nebezpečná a Návyková Droga

4. Na Konopí Nemůže Vzniknout Závislost

I když mnoho uživatelů konopí kouří bez toho, aniž by na něj měli závislost, někteří lidé si ji mohou vypěstovat. To, jak přesně je závislost definována (např. fyzická vs. psychická dependence) a o jakou míru závislosti se jedná, je komplexní téma. I když lidé bojující za konopí často zavrhují možnost, že na konopí může vzniknout závislost, tak vědecké závěry tvrdí, že konopí prostě není perfektní, neškodná látka.

I když konopí může mnoha lidem různým způsobem pomoci, zneužívání konopí je reálná věc. Zvyšování hladiny dopaminu v našem těle a eventuální otupení našeho dopaminového systému[3] může ovlivnit systém odměn v našem mozku a vytvořit cyklus závislosti.

Nicméně toto neumí pouze konopí. Podle doktora a experta na závislost Gabora Mateho stojí za všemi závislostmi nějaké trauma a závislost[4] se tak může projevit ve formě kouření konopí, materializmu či nějakou obsesí. Není tedy vhodné, aby lidé proti konopí používali toto tvrzení jako nástroj pro konopnou prohibici.

Na Konopí Nemůže Vzniknout Závislost

5. Konopím Se Můžete Předávkovat

Mnoho životů je každoročně ztraceno kvůli užívání alkoholu, kokainu, heroinu a dalších drog. Nicméně do dnešního dne nikdo neumřel na užívání samotného konopí. A proč tomu tak je? Protože kanabinoidy, což jsou aktivní sloučeniny obsažené v konopí, neinteragují s oblastí mozku, která je zodpovědná za dýchání.

Co se týče opiátů, tak k předávkování dochází tehdy, když jsou receptory v oblastech zodpovědných za dýchání přehlceny. Dojde tak k depresivnímu účinku, který ovlivňuje naše dýchání a potenciálně vede k smrti. Konopí nemůže navodit stejné účinky a z tohoto důvodu neexistují žádná zaznamenaná úmrtí, která by byla způsobena samostatným užíváním konopí a mnoho institucí si myslí, že to ani není možné.

Konopím Se Můžete Předávkovat

6. Uživatelé Konopí Jsou Líní

Uživatelé konopí musí čelit mnohým stereotypům. Kromě nálepek, jako je "závislák" či "feťák", se často musí vypořádat i s tím, že je má společnost za líné. Jasně, konopí může utlumit naše funkce a kvůli tomu si huliči raději lehnou na gauč, než aby si šli zaběhat.

Nicméně mnoho úspěšných, aktivních a atletických lidí užívá konopí. Joe Rogan vybudoval podcastové impérium, zatímco byl zhulený. Michael Phelps zlikvidoval konkurenci v plavání a u toho si užíval účinky konopí. Tisíce úspěšných lidí po celém světě si rádo ve svém volném čase užívá účinky konopí a v podstatě se nejedná o nic jiného, než když někdo dorazí po práci domů a otevře lahev dobrého vína.

Clearing Up 10 Myths About Marijuana

7. Dvojitost Účinků Sativ a Indik

Konopní kultura tráví mnoho času tím, že se snaží vyvrátit mýty o konopí zvenčí. Nicméně i lidé, kteří jsou součástí konopného průmyslu, padají často za oběť špatným informacím. V posledních desetiletích byl každý, kdo měl alespoň malý zájem, obeznámen s rozdíly mezi uklidňujícími "indikami" a nabuzenými "sativami".

Nicméně vědci zabývající se konopím tento pohled zpochybňují a neurolog a expert na konopí Dr. Ethan Russo to nazval jako "nesmysl". Tato kategorizace může pomoct konopnému trhu, ale není založena na faktech.

Některé indikové odrůdy obsahují energizující terpeny, zatímco některé sativy vás mohou pořádně uklidnit. Kromě toho rostliny stejné odrůdy mohou navodit jiné účinky, pokud byly vypěstovány v odlišných prostředích.

Vědci navrhují, aby se konopí přestalo dělit na skupiny a místo termínu "odrůda" by se měl začít používat termín "chemovar[5]" (chemická varieta) a to pro jasný přehled o účincích a chemické diverzitě.

Dvojitost Účinků Sativ a Indik

8. Po Konopí Není Kocovina

ebata mezi uživateli alkoholu a uživateli konopí je náročná. Huliči často tvrdí, že po hulení se ráno vždy cítí čerstvě a připraveni k akci. Nicméně pokud vyhulíte 10 gramů za večer, tak se ráno probudíte s jistým typem kocoviny.

Konopná kocovina se nedá srovnat se závažností kocoviny po alkoholu. Nicméně i tak může ovlivnit to, jak se budete další den cítit. Může vyvolat letargii, zarudnutí očí a bolest hlavy. Pokud však budete užívat konopí s mírou, tak se ráno opravdu můžete probudit odpočatě a připraveni k akci.

Pokud náhodou budete trpět konopnou kocovinou, tak i na tento typ kocoviny funguje stejný lék. Napijte se vody, dejte si něco dobrého k jídlu a brzy vám bude líp. Nicméně na rozdíl od kocoviny způsobené alkoholem, léčba z konopné kocoviny trvá daleko kratší dobu.

Po Konopí Není Kocovina

9. Konopí Nemůže Způsobit Abstinenční Příznaky

I když by mnoho zkušených uživatelů konopí chtělo věřit tomu, že konopí nemůže způsobit abstinenční příznaky, tak opak je bohužel pravdou. Stejně jako v případě konopné kocoviny, i konopné abstinenční příznaky jsou reálné.

Nicméně na rozdíl od kocoviny, konopné abstinenční příznaky jsou poměrně lehké, obzvláště v porovnání s alkoholem a jinými drogami.

Pravidelní uživatelé, kteří přestanou užívat konopí, mohou pociťovat následující symptomy po dobu několika týdnů. Symptomy se liší člověk od člověka:

  • Podrážděnost
  • Bolest hlavy
  • Narušený spánek
  • Symptomy připomínající chřipku
  • Pocity smutku a úzkosti

Naštěstí tyto abstinenční příznaky nejsou většinou závažné a brzy zmizí. Pokud hledáte způsob, jak si ulevit od těchto symptomů, nejlepší radou je dostatečná hydratace, zdravé stravování, cvičení a meditace.

Konopí Nemůže Způsobit Abstinenční Příznaky

10. Držení Kouře V Plicích Vás Víc Zhulí

Jak uživatelé konopí stárnou, tak obvykle ztratí soutěživost. Mladí uživatelé konopí se často chlubí tím, jak obrovského práska si dali a často drží kouř v plicích i minutu v kuse.

Jakmile už není užívání konopí novinkou, tak ti samí uživatelé budou více uvolnění a uvědomí si, že každý si užívá konopí po svém. Také si rychle uvědomí, že kouř v plicích nemusíte držet po nesmyslně dlouhou dobu, jelikož to nezvýší sílu účinků.

Fakta jsou taková, že neexistují žádné vědecké důkazy, které by potvrdily, že delší držení kouře v plicích vede k vyšší absorpci THC. Opak[6] je nejspíše pravdou[7].

Všechno THC v kouři projde okamžitě po vstupu do plic do krve. Pokud chcete intenzivnější účinky, tak si dejte víc konopí! Neplýtvejte čas tím, že budete trénovat, jak dlouho zadržíte dech. Tedy pokud nemáte v plánu se účastnit nějaké soutěže v potápění!

Držení Kouře V Plicích Vás Víc Zhulí

External Resources:
  1. The Cannabis Effect on Crime https://www.tandfonline.com
  2. Alcohol-Related Crimes: Statistics and Facts - Alcohol Rehab Guide https://www.alcoholrehabguide.org
  3. Cannabis blunts the brain's reward system | Imperial News | Imperial College London https://www.imperial.ac.uk
  4. How dealing with past trauma may be the key to breaking addiction | Life and style | The Guardian https://www.theguardian.com
  5. Cannabis - from cultivar to chemovar - PubMed https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov
  6. Download Limit Exceeded http://citeseerx.ist.psu.edu
  7. Breathhold duration and response to marijuana smoke - PubMed https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov
Disclaimer:
Tento obsah je určen pouze pro vzdělávací účely. Zmíněné informace jsou vybrány z výzkumů, které jsou získány z externích zdrojů.

Je vám 18 nebo více let?

Obsah na RoyalQueenSeeds.com je vhodný pouze pro dospělé a neměli by jej prohlížet osoby mladší 18 let.

Ujistěte se, že jste obeznámeni s daným zákonem ve vaší zemi.

Kliknutím na VSTOUPIT potvrzujete,
že vám je
18 a nebo více let.